Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Czym jest aquaplaning


03 Maj. 2017

Zjawisko aquaplaningu występuje na śliskich i mokrych powierzchniach. Powstaje gdy opona nie jest w stanie odprowadzić nadmiaru wody. Pod kołem tworzy się klin wodny, który powoduje, że opona zamiast toczyc się po drodze, traci przyczepność i zaczyna się ślizgać. Takie zjawisko jest niebezpieczne nawet dla doświadczonego kierowcy.

Kiedy występuje zjawisko aquplaning


Istnieje wiele czynników, który mają bezpośredni wpływ na zjawisko aquaplaningu. Występuje ono miedzy innym przez ciśnienie, jakie jest wytwarzane pod kołem samochodu. Dlatego należy dostosować prędkość do warunków panujących na drodze. W ten sposób możemy uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

Na ciśnienie pod opona ma również wpływ ciśnienie, które występuje w samym ogumieniu. Według badań wystarczy o 0,5 bara zmniejszyć ciśnienie w oponie by utraciła ona aż 50% kontaktu z jezdnią.

Kolejnym ważnym czynnikiem, który wpływa na zjawisko aquaplaningu jest rzeźba bieżnika, która została zastosowana w ogumieniu oraz jego stan. Na śliskiej o mokrej powierzchni najlepiej radzą sobie opony o bieżniku kierunkowym, który układa się w charakterystyczną literę “V”. Dzięki temu, opona pcha wodę w jednym kierunku, co poprawia przyczepność na jezdni. Pod tym względem najgorzej wypada ogumienie symetryczne , które powoli przestaje być produkowane prze wiele koncernów.

Nie możemy zapomnieć o głębokości wody, znajdującej się na drodze. Należy pamiętać, że im więcej wody znajduje się na jezdni, tym więcej jej jest pod oponami. Dlatego szanse na wystąpienie aquaplaningu zwiększają się.

Jak zachować się podczas poślizgu

Aquaplaning jest niezwykle niebezpiecznym zjawiskiem. Dlaczego? Ponieważ w praktyce kierowca nie jest w stanie nic zrobić, dopóki samochód nie wyjdzie z poślizgu. Wszelkie chaotyczne ruchy kierownicą, mogą jedynie pogorszyć sytuację. Dlatego zaleca się pozwolić autu na naturalne wytracenie prędkości, gdyż w praktyce okazuje się, że to nie aquaplaning bezpośrednio wpływa na kolizję lub wypadek, a niewłaściwe reakcje kierowcy.

Przede wszystkim powinniśmy zapobiegać poślizgom, dostosowując jazdę do warunków panujących na drodze. Warto również zadbać o ogumienia, by mogło odprowadzić nagromadzoną wodę oraz odpowiednie ciśnienie w kołach.

Pamiętajmy im wolniejsza jazda podczas deszczu tym mniejsze prawdopodobieństwo poślizgu!

źródło:oponeo.pl

Jak reagować na dziury w drodze
Po zimie zaczęły pojawiać się dziury, a w najbliższym czasie będzie ich coraz więcej.  Aby wiosna nie rozpoczęła się  od wydatków związanych z remontem samochodu, powinno się jeździć tak, aby...
Jak bezpiecznie pokonać zakręt
Pokonywanie zakrętów to manewr z którym musimy sobie radzić bardzo często. Czasami wykonujemy go automatycznie, jednak wcale nie należy do łatwych. Zwłaszcza jesienią i zimą. Przeszkadza nam mokra i śliska...
Zobacz także podobne wiadomości