Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Jak reagować na dziury w drodze


28 Lut. 2017

Po zimie zaczęły pojawiać się dziury, a w najbliższym czasie będzie ich coraz więcej.  Aby wiosna nie rozpoczęła się  od wydatków związanych z remontem samochodu, powinno się jeździć tak, aby zminimalizować ryzyko strat. Nie możemy zapomnieć także o sprawdzeniu stanu naszego samochodu, nie ryzykujmy, bezpieczeństwo nasze i innych uczestników jest najważniejsze.


Powinniśmy hamować do ostatniej chwili, ale nigdy w momencie przejeżdżania przez przeszkodę. Ważne by nie hamować, gdy samochód już wpadł w dziurę na drodze Należy wiedzieć, że dociśnięty przód auta powoduje, że zawieszenie jest bardziej narażone na poważne uszkodzenie.
Auta najnowszej generacji mają coraz większe obręcze i opony o niższym profilu. Takie koła nie dość, że są droższe, to jeszcze są bardziej podatne na uszkodzenia. Uszkodzenia opony bywają niewidoczne gołym okiem, jednak skutki uszkodzeń mogą ujawniać się później.
 
Gdy planujemy podróż w okresie, gdy dziury widoczne są na każdej trasie warto zabierać ze sobą pełnowymiarowe koło zapasowe.
 
Na oponach zimowych jest bezpieczniej
Opony zimowe powinni założyć wszyscy kierowcy, także ci, którzy jeżdżą głównie po mieście, gdzie śnieg rzadko zalega na jezdniach. Letnie opony nie są wstanie zapewnić odpowiedniej przyczepności podczas...
Czym jest aquaplaning
Zjawisko aquaplaningu występuje na śliskich i mokrych powierzchniach. Powstaje gdy opona nie jest w stanie odprowadzić nadmiaru wody. Pod kołem tworzy się klin wodny, który powoduje, że opona zamiast toczyc się...
Zobacz także podobne wiadomości