Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Jazda po odebraniu prawka


06 Lis. 2012

Kierowca, któremu odebrano prawo jazdy może prowadzić auto aż do chwili otrzymania wyroku sądowego zakazującego prowadzenia urządzeń mechanicznych. Za brak dokumentu grozi kara - mandat od 50 do maksymalnie 250 zł. Kierowcy przyłapanemu podczas jazdy po alkoholu, policja zabiera prawo jazdy natychmiast. Faktycznie jednak uprawnienie do prowadzenia pojazdów traci się dopiero po wyroku sądowym.

Oznacza to, że w okresie oczekiwania na decyzję sądu kierowca nie posiada dokumentu, ale nie ma zakazu prowadzenia samochodu. Dlatego jedyne, co mu grozi w tym czasie, to grzywna za brak dokumentu.

Jedna z gazet opisuje sytuację na przykładzie mężczyzny zatrzymanego przez policję, gdy jechał rowerem mając 0,4 promila alkoholu we krwi. Złożył on wniosek o dobrowolne poddanie się karze - 600 zł grzywny i odebranie prawa jazdy na sześć miesięcy. Od razu oddał dokument, aby jak najszybciej rozpocząć okres kary. Okazało się jednak, że sąd zajmie się jego sprawą najwcześniej za trzy miesiące. Choć czas oczekiwania na wyrok liczy się do całego okresu, na jaki odebrane będzie prawo jazdy, to samych uprawnień kierowca jeszcze nie stracił.

W zaistniałej sytuacji oczekujący na karę mężczyzna stwierdził, że jeśli jest taka potrzeba, to siada za kierownicą, gdyż ryzykuje niewiele. Policja zauważa jednak, że kierowcy grozi więcej niż mandat. W momencie, gdy prowadzi on samochód nie posiadając dokumentu, policjant może nakazać odholowanie pojazdu na koszt właściciela.

Policja zaznacza też, że jeśli kierowca złapany na jeździe po alkoholu nie odda od razu prawa jazdy, to nadal będzie mógł jeździć. Jednak jeśli odda dokument natychmiast, to od razu zacznie mu się liczyć czas na poczet kary, którą określi sąd. Policjanci przyznają, że choć teoretycznie uprawnienie w takiej sytuacji nie zostało jeszcze odebrane, to brak dokumentu w praktyce ogranicza możliwość jazdy.

 

Przypominamy co ustalają przepisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (art. 46 ust. 3):

stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:

1)      stężenia we krwi powyżej 0,5 ‰ alkoholu, albo

2)      obecności w 1 litrze wydychanego powietrza powyżej 0,25 mg alkoholu.

W sposób identyczny stan nietrzeźwości definiuje również Kodeks Karny w art. 115 § 16.

Prowadzenie pojazdów na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu jest przestępstwem.

Art. 178a § 1 KK: Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Art. 178a § 2 KK:  „Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

W powyższych przypadkach – na podstawie art. 42 § KK orzekany jest ponadto zakaz prowadzenia pojazdów w granicach od roku do 10 lat.

 

W przypadku osób, które po alkoholu jadą rowerem sąd bywa bardziej wyrozumiały. Niedługo mają też się zmienić przepisy. Najprawdopodobniej jazda rowerem po kieliszku nie będzie już przestępstwem, a jedynie wykroczeniem.

Etykiety i oznaczenia opon.
Od 1 listopada 2012 na terenie całej Unii Europejskiej wchodzą nowe przepisy dotyczące oznaczenia o efektywności paliwowej, poziomie hałasu toczenia oraz przyczepności na mokrej nawierzchni. Informacje te pojawią...
Okres próbny dla nowych kierowców dopiero od 2016
19.01.2013 r. na pewno w życie wprowadzona zostanie nowa forma egzaminów - reszta to na razie plany. Wiele wskazuje na to, że nowe przepisy o gromadzeniu punktów karnych, ewidencji instruktorów oraz przepisy o...
Zobacz także podobne wiadomości