Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Zielony listek powraca


24 Paź. 2012

Młodzi kierowcy od nowego roku będą poruszali się po drogach, autami z symbolem zielonego listka klonu na przednich i tylnych szybach. Przepisy ustawy o kierujących pojazdami, które wejdą w życie 13 stycznia 2013 mają wprowadzić większy nadzór nad początkującymi kierowcami. Zostanie wprowadzony 2-letni okres próbny dla osób, które po raz pierwszy otrzymały prawo jazdy kat. B. Przez pierwsze 8 miesięcy od wydania dokumentu wymagane będzie oznakowanie auta zielonym listkiem klonu.

Według przygotowanego przez resort transportu projektu rozporządzenia, nalepka musi być okrągła, mieć średnicę 11 cm, a sam listek klonu ma być zielony na białym tle oraz mieć 10 cm wysokości i szerokości.

Dotychczas nie określono konkretnych kar za brak listka na samochodzie. Ale choć nie ma ich w taryfikatorze punktowym, to mandat za brak tego oznakowania można będzie dostać tak jak za inne wykroczenia.

Symbol zielonego listka dla niedoświadczonych kierowców – wprowadzony przez międzynarodową Organizację Prewencji Drogowej - był używany w Polsce od lat 70. ub. wieku. Zniknął z naszych przepisów w latach 90.

Oto repetytorium z ustawy o kierujących pojazdami:

1. Każdą osobę, która pierwszy raz otrzymała prawo jazdy kategorii B obowiązuje okres próbny trwający dwa lata od momentu otrzymania dokumentu.

2.Każdy młody kierowca jest zobowiązany do uczestniczenia w teoretycznym szkoleniu z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, które będzie musiał odbyć w okresie od czwartego do ósmego tygodnia od momentu otrzymania dokumentu jakim jest prawo jazdy. Szkolenie to będzie prowadzone przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, a jego maksymalny koszt będzie wynosił 100 zł.

3.Każdy świeży kierowca jest zobowiązany do uczestnictwa w praktycznym szkoleniu z zakresu zagrożeń w ruchu drogowym, które będzie musiał odbyć w okresie od czwartego do ósmego tygodnia od momentu otrzymania prawa jazdy. Szkolenie to będzie prowadzone przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, a jego maksymalny koszt będzie wynosił 200 zł. To szkolenie będzie miało formę praktycznych ćwiczeń trwających jedną godzinę.

4.Przez pierwsze osiem miesięcy trwania okresu próbnego, młody kierowca ma obowiązek poruszania się pojazdem oznakowanym naklejkami z zielonym listkiem na przedniej oraz tylnej szybie pojazdu. Oznacza to, iż nie będzie mógł on prowadzić pojazdu pożyczonego, które nie będzie miało takiego oznakowania.

5.Przez pierwsze dwa lata od otrzymania prawa jazdy, czyli w okresie próbnym, młody kierowca nie będzie mógł przekraczać prędkości 50km/h w terenie zabudowanym, 80km/h poza terenem zabudowanym oraz prędkości wynoszącej 100km/h na dwujezdniowej drodze ekspresowej i na autostradzie.

6.Przed upływem początkowego okresu trwającego osiem miesięcy, świeży kierowca nie może podejmować pracy w celu zarobkowym w charakterze kierowcy pojazdu kategorii B.

7.Przed upływem ośmiomiesięcznego okresu po odebraniu prawa jazdy zabranie się wykonywania działalności gospodarczej polegającej na kierowaniu pojazdu dla kategorii B prawa jazdy (punkty 6 oraz 7 nie dotyczą osób, które uzyskały kwalifikację wstępną lub wstępną przyspieszoną , na mocy rozdziału 7a ustawy o transporcie drogowym z dnia 6 września 2011 roku).

8.Jeżeli kierowca popełni 2 wykroczenia przeciw bezpieczeństwu w ruchu drogowym potwierdzone mandatami lub wyrokami sądu w czasie okresu próbnego, to ten okres ulegnie przedłużeniu o kolejne 2 lata.

 

Okulary czy soczewki - za to może być mandat
Prawo jazdy jest z nami zawsze, gdy prowadzimy samochód, ale nie zawsze jest nam znane od podszewki. Zawiera elementy, o których mogliśmy nawet nigdy nie słyszeć. Dlatego ważne jest dokładne zapoznanie się z...
Etykiety i oznaczenia opon.
Od 1 listopada 2012 na terenie całej Unii Europejskiej wchodzą nowe przepisy dotyczące oznaczenia o efektywności paliwowej, poziomie hałasu toczenia oraz przyczepności na mokrej nawierzchni. Informacje te pojawią...
Zobacz także podobne wiadomości