Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Prawo jazdy nowe zasady od stycznia 2016


15 Wrz. 2015

Duże zmiany czekają młodych kierowców z początkiem 2016 roku. Spieszą się kursanci, w szkołach jady pełne sale wykładowe. Wraz z wejściem nowych przepisów zostaną wprowadzone m.in wydłużony okres próbny dla młodych kierowców do 2 lat, zielony listek, limity prędkości, obowiązkowy dodatkowy kurs teoretyczny i praktyczny. Zmiany mają na celu poprawę bezpieczeństwa na naszych drogach, ale przede wszystkim ograniczenie nieodpowiedzialnych zagrożeń ze strony kierowców, którzy przekraczają przepisy. Sprawdź co się zmieni w 2016 roku.

Już 4 stycznia 2016 roku wchodzą nowe przepisy dla wszystkich tych którzy chcą uzyskać prawo jazdy. Zmiany są poważne i mają na celu podniesienie bezpieczeństwa na drogach. Kursanci od kilku tygodni szturmują ośrodki szkolenia kierowców, chcąc zdążyć przed wejściem nowych przepisów w życie.

Przede wszystkim każdy świeżo upieczony kierowca będzie miał przez 2 lata okres próby, w trakcie którego będzie miał dodatkowe ograniczenia w poruszaniu się na drogach.

Przez okres 8 miesięcy od uzyskania prawa jazdy będzie miał obowiązek oznaczenia pojazdu zielonym listkiem klonu. Zielony listek gościł już na naszych samochodach przed laty, ma się dobrze i wraca.

Zielony listek z kierowcą będzie wędrował do każdego samochodu, który będzie prowadził. Zatem jeśli kierowca przesiada się do auta znajomych czy rodziny, także ma obowiązek przykleić oznaczenie na szybie. Co jeśli tego nie zrobi? Policja będzie miała możliwość nałożenia mandatu w wysokości 500 zł.

Przez okres 8 miesięcy młody kierowca nie będzie także mógł prowadzić pracy zarobkowej związanej z prowadzeniem pojazdu.

W terminie od 4 do 8 miesięcy od uzyskania uprawnień kierowca będzie miał obowiązek przystąpić do dodatkowego kursu, który będzie się składał z części teoretycznej i praktycznej. W pierwszym wypadku to 2 godziny, natomiast część praktyczna to 1 godzina. Orientacyjnie cena takiego kursu teoretycznego to 100 zł, praktycznego 200 zł.

W okresie 2 lat próby kierowca może popełnić tylko jedno wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu na drodze, np. przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h lub nie ustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych.

Jeśli w okresie 2 lat kierowca popełni drugie wykroczenie zostanie skierowany na kurs reedukacyjny, który będzie trwał 4 dni - 28 godzin. Kurs będzie płatny dodatkowo, a okres próby wydłuży się na kolejne dwa lata.

Każdy kierowca w okresie próby będzie musiał także dostosować swoją prędkość do nowych przepisów, które dla młodych kierowców mówią, że w obszarze zabudowanym prędkość maksymalna będzie ograniczona do 50 km/h niezależnie od ewentualnego podwyższenia prędkości w obszarze zabudowanym. Poza obszarem zabudowanym ograniczenie zostało ustanowione na 80 km/h, a na autostradzie maksymalnie 100 km/h.

Nowe przepisy przynoszą także zmiany dla osób, które już posiadają prawo jazdy. Dotychczas kierowca, który uzyskał 24 punkty, ale jeszcze nie przekroczył tej wartości, mógł iść na kurs pozwalający zbić punkty karne o 6 oczek. Od Stycznia 2016 takiej możliwości już nie będzie. Jeśli przekroczymy 24 punkty zostaniemy skierowani na obowiązkowe szkolenie. Jeśli w okresie 5 lat od odbycia szkolenia ponownie uzyskamy 24 punkty karne to nasze prawo jazdy zostanie zatrzymane i będziemy musieli odbyć całe szkolenie od początku.

 

Dla przypomnienia młody kierowca:

  • Zmiany wchodzą 4 stycznia 2016
  • 2 lata okresu próby dla młodych kierowców
  • Tylko jedno wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu w okresie próby
  • Drugie wykroczenie to obowiązkowy dodatkowy kurs
  • Zielony listek na samochodzie
  • Dodatkowy kurs sprawdzający między 4 a 8 miesiącem
  • Limity prędkości przez dwa lata

Dla przypominania wszyscy kierowcy:

  • Brak możliwości zbijania punktów
  • Dodatkowe szkolenie po przekroczeniu 24 punktów
  • Drugie przekroczenie 24 punktów - tracimy prawo jazdy

Waszym zdaniem to dobre zmiany?

Za co mogę stracić dowód rejestracyjny?
Przesłanek do zatrzymania dowodu rejestracyjnego jest kilka. Poza kontrolą dokumentów i trzeźwości, Policjant może sprawdzić stan techniczny pojazdu. I tu może pojawić się problem.W jakiej sytuacji Policja...
Zmiany w przepisach dla kierowców w 2016 roku
2016 miał przywitać kierowców i tych którzy aspirują do tego miana sporymi zmianami. Zmiany owszem są, ale nie tak dalekoidące jak zakładał ustawodawca początkowo. Mamy zielony listek, nowy taryfikator...
Zobacz także podobne wiadomości