Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Egzamin na prawo jazdy: Rezygnacja z jazdy po łuku czy może z całego placu manewrowego?


08 Cze. 2016

W ostatnim czasie pojawiają się ciekawe pomysły, zainteresowane nimi będą osoby, które są jeszcze przed swoim egzaminem na prawo jazdy. O ile zostaną wprowadzone mogą znacząco uprościć praktyczną część egzaminu na prawo jazdy. Rozmowy są prowadzone nad eliminacją manewrów jazdy po łuku, jazdy do przodu, do tyłu, a może nawet rezygnacją z egzaminu na placu manewrowym w ogóle. Tylko czy chodzi na tylko o lepszą zdawalność na egzaminie czy raczej sprawdzenie umiejętności młodego kierowcy?

W ostatnim czasie w Ministerstwie Infrastruktury toczy się dyskusja nad ewentualnymi zmianami w procesie przebiegu egzaminu na prawo jazdy. Rozmowy z ministerstwem zapoczątkowali sami Instruktorzy, którzy sugerują że egzamin praktyczny na placu manewrowym mógłby być pozbawiony trzech podstawowych dzisiaj manewrów, jazdy do przodu, jazdy do tyłu oraz jazdy po łuku. Ruszanie pod górę byłoby natomiast utrzymane jak dotychczas.

Jerzy Szmit - wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za egzaminowanie za pośrednictwem "Rzeczpospolitej" potwierdza, że resort infrastruktury analizuje propozycje, ale decyzje o konkretnych zmianach jeszcze nie zapadły.

Jednym ze zwolenników likwidacji egzaminu na placu jest Prezes Polskiej Izby Gospodarczej Ośrodków Szkolenia Kierowców Krzysztof Szymański.

Niezależnie od rozmów na temat eliminacji trzech manewrów, o których wspominamy wyżej, pojawił się także pomysł aby zrezygnować choćby z samego manewru jazdy po łuku. Niektórym naszym czytelnikom może się to wydać dziwne, ale do 40% osób kończy swój egzamin na tym manewrze.

Rozmowy na temat wyłączenia jazdy po łuku toczyły się w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa między przedstawicielami Ośrodków Szkolenia Kierowców, a przedstawicielami Departamentu Transportu Drogowego. Jazda po łuku jest jednym z najtrudniejszych manewrów na placu. Zatem jego eliminacja znacząco pomoże kursantom w pozytywnym zaliczeniu części praktycznej.

Pomysłodawcy projektu zgłaszają, że jazda po łuku nie ma odzwierciedlenia w realnej jeździe na drodze, w warunkach normalnego ruchu drogowego. Manewr co prawda ma przygotować do utrzymywania pasa ruchu, ale sprawdza się to także w realnym ruchu drogowym?

Ścierają się tutaj dwa podejścia, z jednej strony Ośrodki Szkolenia Kierowców robią co mogą aby ich kursant zdał egzamin, prowadząc szkolenie po często po tych samych trasach, na których egzamin się odbywa. Z drugiej strony warto się zastanowić czy ktoś kto nie potrafi w bezpiecznych (dla wszystkich uczestników) warunkach wykonać manewru powinien w ogóle opuścić plac manewrowy?

Nowy format zdjęcia do prawa jazdy w 2016 roku
Drobne zmiany w zakresie formatu zdjęcia do wniosku o wydanie prawa jazdy. Zmiana dotyczy zarówno osób, które ubiegają sie o prawo jazdy jak i kierowców, którzy z jakiegoś powodu muszą wymienić dokument. Warto...
Przygotuj swoje auto do zimy
Zima jest trudnym okresem nie tylko dla kierowców, ale także dla ich aut. W Polsce kierowcy muszą zmagać się ze zmianami pogody, śniegiem, błotem lub złą nawierzchnią. Jeśli nie chcesz narażać swojego...
Zobacz także podobne wiadomości