Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Przygotuj swoje auto do zimy


01 Lis. 2016

Zima jest trudnym okresem nie tylko dla kierowców, ale także dla ich aut. W Polsce kierowcy muszą zmagać się ze zmianami pogody, śniegiem, błotem lub złą nawierzchnią. Jeśli nie chcesz narażać swojego samochodu na naprawy, a siebie na dodatkowe wydatki,zadbaj o swoje auto przed zimą i spokojnie przywitaj tę mroźną porę roku.


 


Większość zimowych problemów, jakie napotykają kierowcy wynika z ich błędów i zaniedbań w przygotowaniu auta do sezonu. Skutkuje to unieruchomieniem lub awarią auta, a w najgorszym mogą zakończyć się nawet poważnym wypadkiem. Oto zasady do których warto się zastosować.

Należy korzystać z dwóch kopony zimowe
Opony zimowe stosuje się w aucie w momencie, gdy temperatury powietrza spadają poniżej 7 st C.

Przy wymianie ważne jest wyważenie kół. Niewyważone koła powodują drgania, które przenoszą się na całe zawieszenie, przyspieszając jego zużycie.

Jeśli jesteśmy posiadaczami samochodu używanego należy zwrócić uwagę na stan jego ogumienia oraz na to czy na kołach poszczególnych osi są opony tego samego producenta i o tej samej rzeźbie bieżnika.
Zdarzyć się może, że niezbyt wyeksploatowane, ale stare opony nie nadają się już do użytku ze względu na utratę właściwości mieszanki gumy użytej do jej budowy.

Warsztat, który wymienia opony powinien także sprawdzić stan zaworów i zasugerować ewentualną wymianę. Zawory zużywają się niekiedy tylko pod wpływem czasu, a to powoduje powolną utratę ciśnienia w oponach.

Wielu kierowców nie pamięta o sprawdzeniu i konserwacji układu hamulcowego. Kierowcy często przyzwyczajają się do mniejszej skuteczności działania hamulców, nie zwracając na to uwagi. Problem może stanowić trudny do wyłapania w normalnym użytkowaniu, nierównomierny rozkład siły hamowania pomiędzy lewą, a prawą stroną auta. Zimą nierównomierna siła hamowania może łatwo doprowadzić do poślizgu.

Trzeba również zwrócić uwagę czy reflektory nie są nieprawidłowo ustawione i czy mają kompletne oświetlenie, co przy krótkich zimowych dniach ma duży wpływ na widoczność, i może oślepiać innych uczestników ruchu.
Należy pamiętać o terminowej wymianie filtrów: paliwa, odpowiadającego za usunięcie wody z benzyny oraz kabinowego, który chroni nasz samochód przed uciążliwym zimą parowaniem szyb. Przed mrozami należy wymienić letni płyn do spryskiwaczy.

Dużą część czynności przygotowujących auto to okresu zimowego można wykonać samemu, lecz profesjonalny przegląd i konserwację auta powinno się zrobić w renomowanej stacji obsługi.

Fachowej pomocy w doborze odpowiednich opon pomogą Ci specjaliści z firmy Tirendo tam też znajdziesz najwiekszy wybór opon on-line.

W fachowym przeglądzie samochodu przed zimą powinny się znaleźć następujące elementy:
- sprawdzenie stanu ogumienia,
- sprawdzenie zgodności opon z zaleceniami producenta samochodu,
- sprawdzenie stanu ogumienia
- odpowiednie wyważenie opon w przypadku ich wymiany,
- kontrola prawidłowego ciśnienia w oponach,
- kontrola stanu układu hamulcowego (płyn hamulcowy, klocki i tarcze hamulcowe)
- stan naładowania i ładowanie akumulatora oraz stan paska alternatora,
- kontrola stanu układu wydechowego,
- sprawdzenie poziomu i stanu oleju silnikowego,
- sprawdzenie temperatury zamarzania płynu chłodzącego,
- ocena stanu wycieraczek oraz szyb samochodowych,
- sprawdzenie stanu zawieszenia pojazdu, a szczególnie amortyzatorów,
- sprawdzenie stanu filtrów kabinowych i powietrza,
- kontrola sprawności i ustawienie świateł,
- sprawdzenie, czy na powłoce lakierniczej i podwoziu nie pojawiły się ogniska korozji,
- ewentualnie zabezpieczenie uszczelki gumowej w drzwiach,
- sprawdzenie płynu do spryskiwaczy.

Nie ma natomiast potrzeby wymiany świeżego oleju silnikowego na zimowy, ponieważ niemal wszystkie produkowane oleje (zwłaszcza półsyntetyczne i syntetyczne) są całosezonowe. 

 

Egzamin na prawo jazdy: Rezygnacja z jazdy po łuku czy może z całego placu manewrowego?
W ostatnim czasie pojawiają się ciekawe pomysły, zainteresowane nimi będą osoby, które są jeszcze przed swoim egzaminem na prawo jazdy. O ile zostaną wprowadzone mogą znacząco uprościć praktyczną część...
Gdy parują szyby
Gdy jest niska, zimowa temperatura oraz gdy jest duża wilgotność powietrza sprzyja to parowaniu szyb,  co uniemożliwia jazdę samochodem. Pamiętajmy, żeby nie wybierać się w podróż z zaparowanymi szybami,...
Zobacz także podobne wiadomości