Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Co nam przeszkadza w prowadzeniu samochodu?


21 Paź. 2014

W czasie jazdy zdarza nam się rozmawiać przez telefon, zmieniać stacje radiowe, prowadzić zaangażowane rozmowy z pasażerami, długo ustawiać nawigację. Wszystkie te czynności dekoncentrują nas i sprawiają, że nie skupiamy się na prowadzeniu samochodu. Z kolei brak skupienia podczas jazdy może kosztować nas mandat lub nawet spowodowanie wypadku. Wystarczy chwila nieuwagi. Zastanówmy się więc co najbardziej nas rozprasza podczas jazdy.

Rozmowy telefoniczne - W trakcie prowadzenia samochodu nie wolno nam trzymać telefonu. Nawet kilku sekundowa rozmowa może przerodzić się w dłuższą. Jeśli sprawa jest naprawdę pilna, zawsze możemy zjechać na pobocze lub oddzwonić do rozmówcy. Nawet w przypadku zestawu głośnomówiącego powinniśmy zachować szczególną ostrożność.

Gadatliwy pasażer- Zdarza się, że pasażer w trakcie jazdy udziela nam wskazówek lub komend jak powinniśmy prowadzić samochód. Jest to jedna z najbardziej rozpraszających sytuacji jakie mogą się nam zdarzyć. Problem pojawia się też, kiedy kierowca jest w trakcie trudnego manewru, a pasażer go zagaduje. W obu wypadkach należy natychmiast go uciszyć.

Jedzenie i picie - spożywanie posiłków podczas jazdy jest niebezpieczne, ponieważ wymusza oderwanie rąk od kierownicy. Jeśli już musimy się napić, starajmy się to zrobić np. podczas oczekiwania na zielone światło. Jedzenie w trakcie jazdy nie jest zdrowe, dlatego lepiej zjeść wcześniej, lub odłożyć posiłek na czas postoju.

Radio - większość kierowców umila sobie jazdę słuchaniem radia lub płyt. Warto jednak pamiętać o tym, żeby nie ustawiać zbyt wysokiej głośności. Badania dowiodły, że głośna muzyka sprawia, że nieświadomie przyśpieszamy. Co więcej, głośno grające radio powoduje, że nie słyszymy sygnałów z otoczenia. Pamiętajmy, że zmienianie stacji radiowych, czy szukanie płyty w schowkach również rozprasza uwagę kierowcy.

Klimatyzacja - odpowiednia temperatura w samochodzie pomaga komfortowo pokonać trasę. Zbyt wysoka temperatura obniża koncentrację i wydłuża czas reakcji, może też spowodować senność. Najlepiej ustawić klimatyzację na 20-25 stopni Celsjusza. Warto też pamiętać, że nawiew nakierowany bezpośrednio na twarz powoduje podrażnienie oczu, co może zmniejszyć widoczność.

Opony letnie, zimowe czy całoroczne
Wielu kierowców często staje przed wyborem opon. Jakie wybrać, letnie, zimowe czy całoroczne? Opona samochodowa jest istotnym elementem pojazdu. Ma bezpośredni kontakt z nawierzchnią drogi, odpowiada za...
Czym jest Karta ratownicza?
Karta ratownicza, jest pozornie zwykłą kartką papieru, która wożona w samochodzie może uratować Ci życie. W jaki sposób? Karta przedstawia schemat naszego samochodu z zaznaczonymi najważniejszymi dla służb...
Zobacz także podobne wiadomości