Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Opony letnie, zimowe czy całoroczne


14 Paź. 2014

Wielu kierowców często staje przed wyborem opon. Jakie wybrać, letnie, zimowe czy całoroczne? Opona samochodowa jest istotnym elementem pojazdu. Ma bezpośredni kontakt z nawierzchnią drogi, odpowiada za przyspieszenie i hamowanie. Wszystkie te czynniki wpływają na bezpieczna jazdę.

Na rynku oprócz opon sezonowych, pojawiło się ogumienie całoroczne, którego cena jest zdecydowanie niższa, co przyciąga kierowców. Jednak czy wybór takich opon jest dobrym rozwiązaniem? Czy samochód, wyposażony w wielosezonowe opony, zapewni nam bezpieczną jazdę w różnych warunkach atmosferycznych?

Wybór należy do kierowcy

Kierowcy w zdecydowanej większości decydują się na korzystanie z opon sezonowych. Dlaczego? Bo dla większości bezpieczeństwo na drodze jest najważniejsze. Pozostali twierdzą, że dobre opony całoroczne, to nie tylko oszczędność czasu ale i pieniędzy. Czy to rzeczywiście oszczędność? Niezupełnie, opony całoroczne jak sama nazwa wskazuje, używane są przez cały rok, w różnych warunkach pogodowych, dlatego szybciej się zużywają, przez co ich wymiana jest koniecznością. Często okazuje się, że wyżej wymienionej oszczędności nie ma.

Zdarzają się kierowcy, którzy używają letniego ogumienia przez cały rok. Uważają, że zmiana opon jest niezasadna, dlatego jeżdżą na oponach zimowych przez cały rok. Jednak należy zwrócić uwagę, że opony zimowe różnią się budową od opon letnich.

Opony całoroczne są połączeniem opon zimowych i letnich. Ich specyficzna budowa pozwala podróżować w różnych warunkach pogodowych. Doskonale poradzą sobie zarówno ze śniegiem i błotem pośniegowym zimą oraz z mokrymi i silnie nagrzanymi nawierzchniami latem. Wielu kierowców uważa, że opony wielosezonowe nadają się głownie dla użytkowników, których głównym środowiskiem poruszania się jest przestrzeń miejska. Jednocześnie nie pokonują oni długich tras oraz preferują ekonomiczny i umiarkowany styl jazdy.

Wady i zalety opon całorocznych

Wielosezonówki, wyprodukowane są z zupełnie innych mieszanek gumowych niż opony letnie czy zimowe. Różnice zauważyć można w rodzaju i wzorze bieżnika oraz konturze. Bieżnik opon całorocznych wyposażony jest w większą niż w przypadku opony letniej ilość lamelli, dzięki którym samochód na ośnieżonej drodze ma lepszą przyczepność. Latem podczas wysokich temperatur, na rozgrzanym asfalcie tracą swe właściwości trakcyjne i wydłużają drogę hamowania, a to niestety wpływa na poziom bezpieczeństwa na drodze.

Decyzja o wyborze opon jest jedną z najważniejszych przed którą stają kierowcy. Za oponami sezonowymi przemawia wygoda oszczędność, gdyż nie ma potrzeby kupna dwóch kompletów ogumienia. Warto jednak zwrócić uwagę, na producenta opon, gdyż asortyment nieznanych i niesprawdzonych marek może nie posiadać odpowiednich testów.

Kontrola szkolenia kierowców
Najwyższa Izba Kontroli postanowiła sprawdzić, czy nowy system szkolenia i egzaminowania kandydatów na kierowców, funkcjonuje prawidłowo i wpływa pozytywnie na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Młodzi kierowcy(do...
Co nam przeszkadza w prowadzeniu samochodu?
W czasie jazdy zdarza nam się rozmawiać przez telefon, zmieniać stacje radiowe, prowadzić zaangażowane rozmowy z pasażerami, długo ustawiać nawigację. Wszystkie te czynności dekoncentrują nas i sprawiają,...
Zobacz także podobne wiadomości