Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Jak zmniejszyć zużycie paliwa


24 Lip. 2015

Każdemu kierowcy marzy się mniejsze ilości zużywanego paliwa. To ile wydamy na codzienną eksploatację samochodu, zależy w dużym stopniu od techniki jazdy i tego, jak dbamy o auto. Wystarczy wyeliminować błędy w technice jazdy, by eksploatacja auta stała się nawet o 25% tańsza.

Regularne przeglądy

Regularne przeglądy samochodu to podstawa. Na bieżąco wymieniając zużyte części i naprawiając usterki unikniesz kosztownych i długotrwałych awarii. Podczas przeglądu szczególną uwagę zwróć na regulację silnika, a także na rozrząd i filtry, które mają duży wpływ na zużycie paliwa.

Właściwie dobrane i napompowane opony

Opony powinny być dobrane do naszego modelu samochodu, a także do właściwej pory roku. Warto dowiedzieć się też jakie ciśnienie dla naszego auta jest optymalne i dbać aby osiągnęło taki poziom. Każdy kierowca powinien raz w miesiącu sprawdzać ciśnienie w samochodach. Niedobór powietrza powoduje niepotrzebny wzrost zużycia paliwa i niszczenie opony.

Dobierz olej i paliwo dla Twojego samochodu

Sprawdź, czy używasz oleju, a także paliwa, właściwego dla silnika twojego samochodu. Jednak producenci zaznaczają zwykle, które z nich są rekomendowane. Ważny jest nie tylko producent, ale konkretny typ oleju i paliw
Jedź spokojnie

Nie przyspieszaj i nie zwalniaj raptownie. Aby zaoszczędzić na paliwie, kierowca powinien nauczyć się stopniowo naciskać pedał gazu i łagodnie stosować hamulce. Dzięki temu paliwo jest wykorzystywane znacznie efektywniej. W razie możliwości-zgaśmy silnik.

Pozbądź się bagażu, zamknij okna, i nie nadużywaj klimatyzacji.

Otwarte okna czy bagażnik dachowy zaburzają przepływ powietrza wokół samochodu i zwiększają opór powietrza, który rośnie wraz z prędkość. A wraz z nim nasze zużycie paliwa. Jeśli zależy nam na oszczędności powinniśmy też pozbyć się z samochodu niepotrzebnych rzeczy. Z kolei klimatyzacja pracująca na pełnych obrotach obciąża układ napędowy i elektryczny samochodu. Dlatego nie włączajmy jej kiedy nie jest to konieczne.

źrodło: wp.pl

Historia pojazdu w sieci
Od czerwcu 2014 roku mamy do dyspozycji nową, bezpłatną usługa internetowego dostępu do Centralnej Ewidencji Pojazdów o nazwie "Historia Pojazdu". Zweryfikować można dzięki niej rok produkcji samochodu, miejsce...
Za co mogę stracić dowód rejestracyjny?
Przesłanek do zatrzymania dowodu rejestracyjnego jest kilka. Poza kontrolą dokumentów i trzeźwości, Policjant może sprawdzić stan techniczny pojazdu. I tu może pojawić się problem.W jakiej sytuacji Policja...
Zobacz także podobne wiadomości