Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Jak zmniejszyć zużycie paliwa


25 Maj. 2018

Każdemu kierowcy marzy się mniejsze ilości zużywanego paliwa. To ile wydamy na codzienną eksploatację samochodu, zależy w dużym stopniu od techniki jazdy i tego, jak dbamy o auto. Wystarczy wyeliminować błędy w technice jazdy, by eksploatacja auta stała się nawet o 25% tańsza.

Regularne przeglądy

Regularne przeglądy samochodu to podstawa. Na bieżąco wymieniając zużyte części i naprawiając usterki unikniesz kosztownych i długotrwałych awarii. Podczas przeglądu szczególną uwagę zwróć na regulację silnika, a także na rozrząd i filtry, które mają duży wpływ na zużycie paliwa.

Właściwie dobrane i napompowane opony

Opony powinny być dobrane do naszego modelu samochodu, a także do właściwej pory roku. Warto dowiedzieć się też jakie ciśnienie dla naszego auta jest optymalne i dbać aby osiągnęło taki poziom. Każdy kierowca powinien raz w miesiącu sprawdzać ciśnienie w samochodach. Niedobór powietrza powoduje niepotrzebny wzrost zużycia paliwa i niszczenie opony.

Dobierz olej i paliwo dla Twojego samochodu

Sprawdź, czy używasz oleju, a także paliwa, właściwego dla silnika twojego samochodu. Jednak producenci zaznaczają zwykle, które z nich są rekomendowane. Ważny jest nie tylko producent, ale konkretny typ oleju i paliw
Jedź spokojnie

Nie przyspieszaj i nie zwalniaj raptownie. Aby zaoszczędzić na paliwie, kierowca powinien nauczyć się stopniowo naciskać pedał gazu i łagodnie stosować hamulce. Dzięki temu paliwo jest wykorzystywane znacznie efektywniej. W razie możliwości-zgaśmy silnik.

Pozbądź się bagażu, zamknij okna, i nie nadużywaj klimatyzacji.

Otwarte okna czy bagażnik dachowy zaburzają przepływ powietrza wokół samochodu i zwiększają opór powietrza, który rośnie wraz z prędkość. A wraz z nim nasze zużycie paliwa. Jeśli zależy nam na oszczędności powinniśmy też pozbyć się z samochodu niepotrzebnych rzeczy. Z kolei klimatyzacja pracująca na pełnych obrotach obciąża układ napędowy i elektryczny samochodu. Dlatego nie włączajmy jej kiedy nie jest to konieczne.

źrodło: wp.pl

Jak sobie radzić z agresją na drodze
Większość kierowców spotyka na drodze wiele konfliktowych sytuacji. Nie zawsze możemy wyjaśnić je ugodą. Na każdej trasie możemy spotkać agresywnego kierowcę, który może próbować zrobić nam krzywdę. W...
Jak trzymać kierownicę
Porównując kierownicę do tarczy zegara dłonie powinny znajdować się na godzinie dziewiątej i piętnastej. Kciuki nie mogą obejmować koła kierownicy, ponieważ w sytuacji   gdy wystrzeli poduszka, może...
Zobacz także podobne wiadomości