Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Najważniejsze oznaczenia na oponach samochodowych

Każda opona samochodowa posiada specjalny kod, składający się z cyfr i liter. Poprawne odczytanie tego oznaczenia pozwoli nam m.in. prawidłowo dobrać typ ogumienia do swojego pojazdu.

 

Dobierając odpowiednie opony do własnego samochodu warto szukać odpowiednich rodzajów pod kątem najważniejszych parametrów, takich jak masa, opory toczenia, charakterystykę hamowania, hałas, odprowadzanie wody, stabilność prowadzenia, rodzaj bieżnika itd. Warto pamiętać również o tym, że większość koniecznych dla nas informacji na temat ogumienia znajduje się na bocznej ściance opony. Warto zatem dokładnie dowiedzieć się, co oznacza zbiór poszczególnych cyfr oraz liter, tworzących kod na oponie.

 

1. Rozmiar opony

Jedną z najważniejszych informacji, jaka jest nam niezbędna do zakupu odpowiedniego typu opony, jest jej rozmiar. Informację o rozmiarze znajdziemy właśnie dzięki kodowi mieszczącemu się na oponie. W większości przypadków zapisany jest on w takim formacie (przykład): 205/55 R16. Co oznaczają cyfry i litery?

 205 oznacza szerokość opony pomiędzy bocznymi krawędziami. Wartość podawana jest w milimetrach,
 55 wyznacza profil opony, tzn. stosunek wysokości do szerokości. W podanym przykładzie wysokość stanowi 55% szerokości,
 16 oznacza średnicę felgi, na której osadzona może zostać opona. Wartość ta podana jest w calach.

 

2. Indeks nośności i prędkości

Dzięki indeksowi nośności, który kodowany jest literami alfabetu, dowiadujemy się, jakie jest maksymalne obciążenie jednej opony. Wartość ta wyrażana jest w kilometrach. Indeks prędkości wyrażany cyframi natomiast sugeruje nam maksymalną prędkość, z jaką możemy się poruszać na danym ogumieniu, wyrażona jest oczywiście w kilometrach. Ten rodzaj oznaczenia przeanalizujmy na przykładzie 101 V:

 101 informuje nas, że maksymalne obciążenie na jedną oponę może wynieść 825 kg.
- V informuje nas, że maksymalna prędkość, z jaką powinniśmy jeździć na danej oponie, wynosi 240 km/h.

 

3. Data produkcji

Na końcu kodu DOT znajduje się data produkcji. Ten kod również umieszczony jest na ściance naszej opony. Cztery cyfry tego kodu, znajdujące się najczęściej na obwódce, informują nas o dacie wyprodukowania naszego ogumienia.

Przeanalizujmy ten kod na przykładzie: DOT J3EX 4208:

 DOT oznacza, że dana opona spełnia normy Amerykańskiego Departamentu Transportu
J3EX (nie jest to informacja szczególnie istotna dla użytkowników opon) oznacza oponę marki Matador wykonaną w fabryce firmy Matador A.S.
4208, informacja znacznie ważniejsza od poprzedniej - informuje nas, że opona została wyprodukowana w 42 tygodniu 2008 roku. A więc, pierwsze dwie cyfry oznaczają tydzień, zaś dwie kolejne - rok produkcji. W przypadku tego kodu właśnie te cztery cyfry znajdujące się na oponie są dla nas najważniejsze.