Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Kierowca na głodzie


22 Cze. 2015

Jesz i pijesz za kółkiem? Uważaj, możesz dostać mandat! Do jedzenia i picia podczas jazdy przyznaje się ok 69% kierowców. Takie zachowanie może stać się realnym zagrożeniem zarówno dla kierowcy jak i pasażera. Dlatego zgodnie z nowymi przepisami za spożywanie posiłków podczas jazdy przewidziane są mandaty, według taryfikatora.

Jedną z głównych przyczyn zaburzeń koncentracji jest głód. Spożywanie posiłków za kierownicą może porównać do rozmowy przez telefon. Obie czynności sprawiają, że ryzyko wypadku jest większe. Kierowca zajęty jedzeniem nie jest w stanie kontrolować sytuacji, a w przypadku zagrożenie nie będzie w stanie odpowiednio szybko zareagować.

Mając na uwadze własne bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo pozostałych użytkowników ruchu drogowego, powinniśmy zadbać o to, by zawsze kiedy jesteśmy głodni znaleźć czas na postój, posiłek i odpoczynek.

Za spożywanie posiłków podczas jazdy samochodem przewidziane są kary według przyjętego taryfikatora i będą one adekwatne do czynu. Będą uzależnione od tego, czy kierowca w danym momencie spowodował zagrożenie w ruchu drogowym.

Kary dla zawodowych kierowców i taksówkarzy

Warto pamiętać, że jeśli samochód jest naszym narzędziem pracy, to możemy otrzymać również mandat za palenie, a także jedzenie i picie w aucie.

Powszechnie uważa się, że zakazy te dotyczą jedynie zawodowych kierowców oraz tych, którzy pracują przy przewozie osób – nic bardziej mylnego. Jeśli funkcjonariusz będzie dociekliwy, a nasz zawód to np. przedstawiciel handlowy, to jeśli złamiemy zakaz jadąc służbowym samochodem, mandat i nas nie ominie - Rafał Romaldowski z Alphabet Polska. Statystyki pokazują duży potencjał do złapania w ten sposób kary finansowej. Do palenia papierosów podczas jazdy przyznaje się 1/3 badanych kierowców, a prawie połowie badanych zdarza się czasem jeść i pić podczas prowadzenia samochodu. Paradoksalnie, wśród osób, które w ciągu 3 lat poprzedzających badanie otrzymały za to mandat, tendencja do jedzenia za kierownicą jest wyższa – 69 proc. z nich nadal sięga po przekąski w czasie jazdy.

Odwołując się do zawodowych kierowców kodeks drogowy przewiduje mandat za spożywanie posiłków oraz palenie papierosów przewiduje mandat w wysokości 50 zł. Kara za takie wykroczenie nie będzie dodatkowo obarczona punktami karnymi.

źródło: alphabet.com

Prawo jazdy w telefonie
Czy telefon może zastąpić prawo jazdy? Jest to całkiem możliwe. Już zastępuje on karty płatnicze, aparat fotograficzny i zbiera paragony. Zastąpienie nim dokumentów pozostaje kwestią czasu. W Stanach...
Dziecko w foteliku - nowe zasady przewożenia dzieci w aucie
15 maja 2015 roku weszła w życie nowa ustawa, która odnosi się do zasad przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych. Nowe przepisy ustawy o ruchu drogowym, dostosowują polskie prawo do wymogów panujących w...
Zobacz także podobne wiadomości