Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


System viaTOLL


08 Cze. 2015

ViaTOLL to system elektronicznego poboru opłat obowiązujący na wybranych odcinkach polskich dróg. Każdy kierowca, poruszający się po wskazanej sieci dróg płatnych pojazdem samochodowym powyżej 3,5 tony jest zobowiązany do korzystania z Systemu viaTOLL. Z kolei kierowcy aut osobowych mogą skorzystać z systemu, ale nie muszą.

Bramki dla samochodów osobowych są w czterech miejscach poboru opłat autostrad A2 i A4: Żdżary, Stryków, Karwiany, Żernica. Aby korzystać z sieci dróg płatnych, objętych Systemem viaTOLL, należy obowiązkowo wyposażyć pojazd w małe, elektroniczne urządzenie pokładowe viaAuto.


Czym jest system ViaAuto?

Jest to urządzenie, które przesyła zakodowane w nim informacje o pojeździe do przekaźników zainstalowanych na bramkach. Sygnał jest wysyłany podczas przejazdu przez bramkę poboru opłat, która jest zlokalizowana przy wjeździe i zjeździe z odcinków autostrad objętych systemem viaTOLL. Dzięki viaAUTO możliwe jest naliczanie w sposób elektroniczny należnej opłaty za przejazd autostradami, zamiast dokonywania płatności manualnie na placach poboru opłat.

Od 1 września sieć dróg płatnych została poszerzona. Zostało do nich włączonych około 264 km tras różnych kategorii. W październiku płatna sieć powiększy się o kolejne 58 km.Docelowo w roku 2018 elektroniczny system poboru opłat viaTOLL ma objąć w całej Polsce ok. 7 tys. km dróg. O poszerzeniu systemu decyduje Rada Ministrów, wydając stosowne rozporządzenie.

źródło: www.viatoill.pl

Hałas w samochodzie ma wpływ na prędkość jazdy
Czy wiecie, że muzyka, której słuchamy podczas jazdy samochodem może mieć wpływ na naszą percepcję, a także tempo z którym jedziemy? Jak pokazują najnowsze badania, liczy się także typ muzyki dobiegającej...
Prawo jazdy w telefonie
Czy telefon może zastąpić prawo jazdy? Jest to całkiem możliwe. Już zastępuje on karty płatnicze, aparat fotograficzny i zbiera paragony. Zastąpienie nim dokumentów pozostaje kwestią czasu. W Stanach...
Zobacz także podobne wiadomości