Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Akcja Zima - Lekcja 3 - Temperatura w samochodzie zimą


25 Gru. 2012

Na sprawność psychomotoryczną kierowcy, a tym samym na bezpieczeństwo jazdy, w znacznym stopniu wpływa temperatura w pojeździe.
Temperaturę można odpowiednio regulować dzięki układowi ogrzewania i wentylacji, a także pozbyć się ograniczającego widoczność parowania szyb. Optymalną temperaturą w samochodzie jest 19 - 22°C.Gdy w aucie jest za zimno, kierowca będzie podróżował w ubraniu, w którym wsiadł do pojazdu. Taki ubiór składający się z kilku warstw krępuje ruchy i nie pozwala na swobodne manewrowanie kierownicą. Poza tym gdy dojdzie do kolizji przedmioty znajdujące się w kieszeniach mogą zranić kierowcę.

Nie wskazana jest również temperatura zbyt wysoka, która wpływa na obniżenie koncentracji i sprawności motorycznej kierowcy. Zbyt wysoka temperatura i zła wentylacja powodują niedotlenienie organizmu i dyskomfort psychiczny, a kierowca staje się senny.

Należy pamiętać, że podczas postojów zawsze należy wietrzyć samochód. W trakcie podróży powinniśmy pić dużo wody, ponieważ ogrzewanie osusza powietrze. Warunki jakie panują w instalacji sprzyjają rozwojowi różnego rodzaju grzybów i bakterii, a te są niebezpieczne dla zdrowia.

Gdy po włączeniu wentylatora czujemy nieprzyjemne zapachy z nawiewów to znak, że układ wymaga chemicznego czyszczenia. Takie czyszczenie można przeprowadzić w każdym warsztacie zajmującym się klimatyzacją, lub zrobić to samodzielnie przy użyciu odpowiednich preparatów.

 
Akcja Zima - Lekcja 2 - Zamki i uszczelki zimą
W okresie zimowym trzeba poświęcić dużo uwagi uszczelkom drzwiowym i zamkom. Systematyczne smarowanie zapewni bezproblemowe otwieranie drzwi. Spadek temperatury poniżej zera i pierwsze opady śniegu spowodowały,...
Akcja Zima - Lekcja 4 - Wycieczka samochodowa zimą
Początek stycznia to ostateczny moment aby zastanowić się nad przygotowaniem samochodu na warunki zimowe. Jest to szczególnie ważne dla osób, które planują wyjazdy na narty w góry. Wówczas samochód wymaga...
Zobacz także podobne wiadomości