Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Akcja Zima - Lekcja 4 - Wycieczka samochodowa zimą


03 Sty. 2013

Początek stycznia to ostateczny moment aby zastanowić się nad przygotowaniem samochodu na warunki zimowe. Jest to szczególnie ważne dla osób, które planują wyjazdy na narty w góry. Wówczas samochód wymaga specjalnego przygotowania, aby podczas wyjazdu nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka.

Przygotowania do zimowych eskapad to nie tylko zakup sprzętu narciarskiego i rezerwacja hotelu. Powinniśmy pomyśleć również o przygotowaniu samochodu do wymagających warunków panujących przy ośrodkach narciarskich a także na drogach dojazdowych. Należy przede wszystkim skontrolować jego stan techniczny. Wykonanie dokładanych napraw i konserwacja to obowiązkowe czynności, które pozwolą zapobiec nieprzewidzianym awariom. Najlepiej udać się na przegląd do sprawdzonego serwisu lub zaufanego mechanika, który gruntownie skontroluje samochód.

Niektóre parametry możemy bez problemu skontrolować osobiście międzxy innymi: stan akumulatora, świateł, wycieraczek, a także ilości płynu do szyb. Można również zakonserwować uszczelki, co sprawia, że zachowują one miękkość i lepiej znoszą spadki temperatury. Uszczelki konserwujemy preparatami na bazie sylikonu mogą być to spreje, sztyfty, płyny itp.

Choć o zimowych oponach i łańcuchach, powinien pamiętać każdy kierowca wybierający się w góry, to podczas wyjazdu do niektórych europejskich krajów jest to szczególnie ważne. Od grudnia w Niemczech należy koniecznie stosować opony zimowe. Za ich brak zapłacimy mandat w wysokości 40 Euro. W trudnych warunkach, gdy na drodze są zaspy oraz mokry śnieg, nawet zachowanie szczególnej ostrożności może nie być wystarczające. Wtedy nie możemy zapomnieć również o łańcuchach. W wielu górskich miejscowościach, w zależności od warunków np. w Austrii, Czechach albo wybranych regionach Francji, nakładanie ich jest obowiązkowe. Osoby z małym doświadczeniem w instalacji, opcjonalnie mogą kupić łańcuchy z samonapinaczami. Takie łańcuchy są o wiele lepiej przystowowane do montowania ale cena ich jest stosunkowo wyższa.


Poza podstawowym wyposażeniem samochodu w: apteczkę, trójkąt ostrzegawczy, kamizelkę odblaskową, gaśnicę i linkę holowniczą, pomocne mogą okazać się również saperka, odmrażacz, skrobaczka do szyb, podręczne narzędzia, przewody do rozruchu silnika, koce termiczne, łopata do odśnieżania, czołówka lub latarka. Należy również zwrócić uwagę, że np. na Słowacji kierowca ma obowiązek posiadania tylu kamizelek, ile jest miejsc w aucie. Dobrze jest wziąć ze sobą również zapasowe żarówki. Warto zaopatrzyć się w zapas płynu do spryskiwaczy, który podczas jazdy na autostradzie w czasie kiepskiej pogody znika błyskawicznie.

W czasie zimowego, górskiego wyjazdu zimą mogą mieć miejsce zdarzenia, na które nie będziemy przygotowani. W takiej sytuacji konieczne będzie wezwanie pomocy. W tym wypadku opócz AC i OC bardzo przydadne będzie również ubezpieczenia Assistance. Powinno zapewniać ochronę zarówno w przypadku wypadku, kradzieży pojazdu, jak i awarii. Ważne, aby pomoc została udzielona, gdy przytrafiła się awaria akumulatora, ogumienia, oświetlenia, zatrzaśnięcia kluczyków, czy też benzyna skończyła się na trasie.

Akcja Zima - Lekcja 3 - Temperatura w samochodzie zimą
Na sprawność psychomotoryczną kierowcy, a tym samym na bezpieczeństwo jazdy, w znacznym stopniu wpływa temperatura w pojeździe.
Temperaturę można odpowiednio regulować dzięki układowi ogrzewania i...
Lada dzień nowe testy - 19.01.2013 r. juz za rogiem!
Od tygodni w Ośrodkach Szkolenia Kierowców wielkie emocje. Poddenerwowanie czują przede wszystkim kursanci przystępujący do nowych egzaminów teoretycznych na prawo jazdy. 19.01.2013 r. wdrożony zostanie nowy...
Zobacz także podobne wiadomości