Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Pierwszy samochód, pierwsze ubezpieczenie


02 Kwi. 2015

Pierwszy samochód dla młodego człowieka często jest pierwszym poważnym zobowiązaniem. Właściciel musi wiedzieć, jakie powinności formalne spoczywają na nim przy zakupie auta. Przede wszystkim mowa jest tutaj o konieczności ubezpieczenia samochodu i dokonania przeglądu okresowego.

Kupując swój pierwszy samochód, kierowca najczęściej nie ma doświadczenia w realizacji takich transakcji. W przypadku zakupu używanego samochodu powinien być świadom tego, że bardzo ważnym elementem jest przede wszystkim sprawdzenie dokumentów pojazdu. Auto powinno mieć m.in. ważną polisę OC i przegląd okresowy.

Dzięki temu uniknie przykrych niespodzianek, do których zalicza się zaległe składki OC byłego właściciela pojazdu. Po gruntownym sprawdzeniu sprawności pojazdu i negocjacjach cenowych, można podpisać umowę kupna sprzedaży. Umowa sporządzana jest w 2 egzemplarzach, po jednej kopii dla każdej strony transakcji. Po podpisaniu dokumentów, zbywca samochodu musi przekazać nowemu właścicielowi dowód rejestracyjny, kartę pojazdu (o ile została wydana), polisę OC i wszelkie inne dokumenty.

Co po zakupie?

Po dokonaniu formalnego zakupu samochodu nadchodzi czas, aby właściciel zarejestrował go na własne nazwisko. Jeśli przy zakupie pojazd miał ważną polisę OC, nowy właściciel może z niej korzystać, przepisać ją na własne nazwisko albo wypowiedzieć umowę z aktualnym ubezpieczycielem i ubezpieczyć auto w innej, wybranej firmie ubezpieczeniowej.

Jeśli zakupiony pojazd posiadał ubezpieczenie, a nowy właściciel wypowiedział istniejącą umowę OC, musi w tym samym dniu zawrzeć umowę z inną firmą ubezpieczeniową, aby zachować ciągłość ubezpieczenia. Najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu właściciel powinien zadbać o jego ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które jest ubezpieczeniem obowiązkowym

Rejestracji pojazdu na własne nazwisko, a właściwie jego przerejestrowania, można dokonać w wydziale komunikacji Urzędu Miasta właściwego względem miejsca zamieszkania nowego właściciela pojazdu. Należy w tym celu wypełnić wniosek o rejestrację i przedstawić w urzędzie dowód osobisty, umowę kupna sprzedaży samochodu, kartę pojazdu, oraz aktualny dowód rejestracyjny.

źródło: Auto Świat

Pieszy nie zawsze ma pierwszeństwo
Pierwszeństwo pieszego, który przechodzi po przejściu dla pieszych nie wzbudza wątpliwości. Jednak czy zawsze ma on pierwszeństwo? Czy pieszemu, który stoi na wysepce lub zbliża się do przejścia dla pieszych...
Straże miejskie i gminne stracą fotoradary
Wiele wskazuje na to, że niebawem polscy kierowcy będą mogli odetchnąć z ulgą. Resort Infrastruktury chce zmian w prawie, które wyraźnie ograniczą karanie kierowców przekraczających prędkość przez straże...
Zobacz także podobne wiadomości