Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Przegląd samochodu przed zimą – dlaczego jest tak ważny?

Szczegółowy przegląd samochodu przed zimą pozwoli wychwycić większość niedopatrzeń, których usunięcie powinno przełożyć się na zwiększenie bezpieczeństwa podczas jazdy. Natomiast odpowiednie przygotowanie auta na przyjście tej mało sprzyjającej pory roku, pozwoli zachować nasz pojazd w świetnym stanie aż do wiosny.
Dlaczego diagnostyka samochodu przed nadejściem okresu zimowego jest tak ważna?
Czym może grozić jakiekolwiek niedopatrzenie?
Na co zwrócić szczególną uwagę, by auto nie odmówiło posłuszeństwa w najmniej oczekiwanym momencie?

 

Jak przeprowadzić przegląd?

Kontrolę podstawowych elementów, takich jak hamulce, zawieszenie, oświetlenie czy opony, można przeprowadzić we własnym zakresie. Jednak pewniejsza będzie wizyta w dobrym warsztacie, który zajmie się tym w kompleksowy sposób. Wizyta w warsztacie będzie konieczna także wtedy, gdy zajdzie konieczność wymiany opon na sezonowe. O ile zakup nowych opon, dzięki możliwościom, jakie daje wygodne skorzystanie ze sklepów internetowych, jak np. Tirendo, jest wręcz przyjemnością, to samodzielne założenie ich może przysporzyć wielu problemów.

 

Zapewnienie ochrony przed niekorzystnymi czynnikami

W czasie zimy powłoka lakiernicza, a także opony oraz elementy metalowe są szczególnie narażone na działanie wszelkiego rodzaju niekorzystnych czynników atmosferycznych, a także środków chemicznych, którymi posypywane są drogi. Dlatego tak ważne jest, by przed zimą zabezpieczyć wszystkie elementy, które mogą ulec szybszemu zniszczeniu. Koniecznie należy zabezpieczyć również wszelkie ogniska korozji oraz ubytki lakieru, by sól oraz niekorzystne warunki nie spowodowały większego spustoszenia w czasie zimy.

 

Niezbędne akcesoria

Należy upewnić się, że wycieraczki są w pełni sprawne i będą w stanie we właściwy sposób oczyszczać szybę z zamarzniętego śniegu lub lodu. Nie można też zapomnieć o zimowym płynie w spryskiwaczach, który nagle nie zamarznie na szybie, a także innych płynach eksploatacyjnych odpornych na minusowe temperatury.

Przed nadejściem pierwszych mrozów oraz opadów śniegu trzeba zaopatrzyć się w skrobaczkę do szyb oraz miotełkę do odgarniania śniegu. Warto przy tym zwrócić uwagę, czy ich budowa oraz jakość nie przyczynią się do ewentualnego porysowania szyb lub lakieru. Warto mieć przy sobie także łopatkę do ewentualnego odkopania auta z zaspy.

Często drobna czynność potrafi w znaczący sposób usprawnić korzystanie z auta. Jedną z takich praktyk jest zabezpieczenie uszczelek specjalną substancją lub wazeliną, dzięki czemu drzwi nie przymarzną i nie będzie problemów z ich otworzeniem.

 

Auta z silnikiem benzynowym oraz Diesla

Jeśli chodzi o silnik benzynowy, wystarczy zadbać jedynie o zimowe płyny eksploatacyjne, sprawny akumulator oraz sprawdzić stan kabli zapłonowych. Zdecydowanie więcej zmartwień posiadają właściciele aut z silnikami Diesla. Nowoczesne silniki wysokoprężne osiągają znacznie wyższą sprawność, niż ich benzynowe odpowiedniki, gdyż energia z procesu spalania w znacznie mniejszym stopniu przekłada się na straty ciepła. Jednak w warunkach zimowych oznacza to tyle, że taki motor znacznie wolniej się nagrzewa, co sprawia, że na krótkich dystansach silnik jest notorycznie niedogrzany, a jego żywotność drastycznie spada. Przy dużym mrozie, każde, nawet drobne niedopatrzenie może utrudniać rozruch takiej jednostki. Podstawą jest dobry stan świec żarowych, których zadaniem jest nagrzanie komory spalania do odpowiednio wysokiej temperatury, umożliwiającej samoczynny zapłon oleju napędowego. Warto wymienić również filtr paliwa, gdyż podczas ujemnych temperatur w filtrze może wytrącać się parafina, która zapycha jego mikropory, a tym samym w skuteczny sposób blokuje przepływ paliwa. Nie można zapomnieć o akumulatorze, który powinien wykazywać się wystarczającą sprawnością. Silniki wysokoprężne potrzebują więcej prądu do rozruchu, słabo naładowany akumulator może więc sobie nie poradzić w czasie dużych mrozów. Gdy auto użytkowane jest w miejscu, w którym temperatura systematycznie utrzymuje się mocno poniżej zera, rozsądnym rozwiązaniem jest zamontowanie podgrzewacza filtra paliwa, a nawet całego zbiornika.

Właściwe przygotowanie samochodu na przyjście zimy pozwoli zwiększyć zarówno bezpieczeństwo, jak i komfort jazdy w tych niesprzyjających warunkach. Uchroni pojazd przed szkodliwym działaniem niekorzystnych czynników, a także sprawi, że samochód nie odmówi posłuszeństwa w najmniej oczekiwanym momencie.