Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Muzyka w aucie


11 Maj. 2020

Czy wiecie, że muzyka, której słuchamy podczas jazdy samochodem może mieć wpływ na naszą percepcję, a także tempo z którym jedziemy? Jak pokazują najnowsze badania, liczy się także typ muzyki dobiegającej z systemu audio. Pop, rock, heavy metal, czy może muzyka klasyczna - muzyka, której najczęściej słuchasz w swoim samochodzie ma istotny wpływ na to jakim jesteś kierowcą.

Kierowcy oczekują od producentów samochodów jak najlepszego wyciszenia wnętrz aut, ale pewne hałasy po prostu muszą docierać do prowadzącego. Mają one duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Dlatego duży wpływ na bezpieczeństwo ma także poziom głośności przy jakim słuchamy muzyki w aucie. Ograniczenie dźwięków jakie docierają do nas z ulicy może doprowadzić do sytuacji, w której nie usłyszymy nadjeżdżające tramwaju, karetki na sygnale czy ostrzegającego nas przed niebezpieczeństwem klaksonu innego pojazdu.

Naukowcy stwierdzili, w jaki sposób wpływa na prowadzenie auta rytmiczna muzyka. Tempo utworu ma bezpośredni wpływ nie tylko na prędkość, ale także na popełniane wykroczenia. Kierowcy prowadzący samochód przy dźwiękach głośnej, rytmicznej muzyki częściej przejeżdżali na podwójnej ciągłej czy ignorowali czerwone światła.

Oprócz pogorszenia koncentracji, muzyka ma także wpływ na nasz stan emocjonalny za kierownicą. Utwory rytmiczne, o wysokiej dynamice wpływają na naszą większą skłonność do szybkiej i brawurowej jazdy. Dlatego, dobierając muzykę do podróży starajmy się wybierać takie o spokojnym, stonowanym rytmie.

źródło: Wp. pl

Klimatyzacja latem
Latem, szczególnie podczas dłuższych podróży, odpowiednia temperatura w aucie istotnie wpływa na komfort jazdy i sprawność motoryczną kierowcy. Zbyt wysoka temperatura w pojeździe powoduje senność,...
Piesi- najbardziej zagrożeni uczestnicy ruchu.
Według policyjnych statystyk co piąty zabity pieszy w Unii Europejskiej ginie w Polsce. Politycy, aby zmienić ten stan rzeczy, chcą dostosować polskie przepisy do tych, które funkcjonują w większości państw...
Zobacz także podobne wiadomości