Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Muzyka w aucie


24 Maj. 2017

Czy wiecie, że muzyka, której słuchamy podczas jazdy samochodem może mieć wpływ na naszą percepcję, a także tempo z którym jedziemy? Jak pokazują najnowsze badania, liczy się także typ muzyki dobiegającej z systemu audio. Pop, rock, heavy metal, czy może muzyka klasyczna - muzyka, której najczęściej słuchasz w swoim samochodzie ma istotny wpływ na to jakim jesteś kierowcą.

Kierowcy oczekują od producentów samochodów jak najlepszego wyciszenia wnętrz aut, ale pewne hałasy po prostu muszą docierać do prowadzącego. Mają one duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Dlatego duży wpływ na bezpieczeństwo ma także poziom głośności przy jakim słuchamy muzyki w aucie. Ograniczenie dźwięków jakie docierają do nas z ulicy może doprowadzić do sytuacji, w której nie usłyszymy nadjeżdżające tramwaju, karetki na sygnale czy ostrzegającego nas przed niebezpieczeństwem klaksonu innego pojazdu.

Naukowcy stwierdzili, w jaki sposób wpływa na prowadzenie auta rytmiczna muzyka. Tempo utworu ma bezpośredni wpływ nie tylko na prędkość, ale także na popełniane wykroczenia. Kierowcy prowadzący samochód przy dźwiękach głośnej, rytmicznej muzyki częściej przejeżdżali na podwójnej ciągłej czy ignorowali czerwone światła.

Oprócz pogorszenia koncentracji, muzyka ma także wpływ na nasz stan emocjonalny za kierownicą. Utwory rytmiczne, o wysokiej dynamice wpływają na naszą większą skłonność do szybkiej i brawurowej jazdy. Dlatego, dobierając muzykę do podróży starajmy się wybierać takie o spokojnym, stonowanym rytmie.

źródło: Wp. pl

Jak bezpiecznie pokonać zakręt
Pokonywanie zakrętów to manewr z którym musimy sobie radzić bardzo często. Czasami wykonujemy go automatycznie, jednak wcale nie należy do łatwych. Zwłaszcza jesienią i zimą. Przeszkadza nam mokra i śliska...
Kierowco, jesienią uważaj na drodze
Słaba widoczność, szybko zapadający zmrok, mgły, ulewne deszcze. Jesień to jedna z najtrudniejszych pór roku dla kierowców. W tym okresie musimy zachować wyjątkową ostrożność, zwłaszcza w złych warunkach...
Zobacz także podobne wiadomości