Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Agresywny kierowca - jak go rozpoznać?


09 Wrz. 2011

Kierowcy, którzy personalizują swój samochód, np. robionymi na zamówienie tablicami rejestracyjnymi, końcówkami na tłumik czy nawet naklejkami, częściej wykazują agresywne zachowanie na drogach.

Analizy pokazują, że 90 proc. agresywnych kierowców to mężczyźni, w większości w wieku od 25 do 44 lat, ale zauważalna jest również rosnąca tendencja do okazywania agresji za kierownicą wśród kobiet.

Według badań przeprowadzonych przez GoCompare.com w Wielkiej Brytanii, to kierowcy samochodów marki BMW posiadają w sobie największe pokłady złości. Jeśli chodzi o wypadki, to właśnie pojazdy marki BMW najczęściej mają w nich swój udział. Podobno nawet jeśli nie są bezpośrednimi uczestnikami, to na pewno jakiś kierowca BMW maczał w tym palce…

Za jazdę agresywną uznaje się między innymi: przekraczanie limitu prędkości, nagłe ruszanie na światłach, jazdę zbyt blisko innych pojazdów, niebezpieczne zmiany pasa ruchu, niesygnalizowanie zamiarów, ignorowanie sygnalizacji świetlnej i znaków drogowych. Są sytuacje, w których możemy spodziewać się agresywnego zachowania. Na pewno należą do nich: jazda w korkach i przy utrudnieniach ruchu związanych ze zmianą oznakowania czy remontami, jazda na trasie dojazdów do lub z pracy czy czas powrotów z wakacji i długich weekendów. Teraz dzięki badaniom psychologów wiemy, że bardziej na pokazywanie agresywnego zachowania podatni są ci kierowcy, którzy personalizują swój samochód.

Jeśli widzimy na drodze agresywnego kierowcę, sami powinniśmy zachować maksymalny spokój. Po pierwsze starajmy się zjechać mu z drogi. Powinniśmy wystrzegać się sytuacji, które mogą prowokować.

Zatem:

• nie wyprzedzajmy,
• nie ścigajmy się,
• nie blokujmy mu miejsca na drodze,
• unikajmy też kontaktu wzrokowego, który może dodatkowo zdenerwować,
• ignorujmy wszelakie agresywne gesty, nie odpowiadajmy na nie,
• jeśli widzimy na drodze samochód prowadzony tak, że zagraża bezpieczeństwu innych kierowców, powinniśmy zawiadomić o tym policję
• nigdy nie powinniśmy uciekać się do dawania nauczki agresywnym kierowcom, od tego są patrole policyjne.

Natomiast jeśli sami podejrzewamy, że możemy wykazywać zachowanie cechujące agresywnego kierowcę, starajmy się nie doprowadzać do sytuacji, gdzie czujemy się sprowokowani do niebezpiecznej jazdy. Skupmy się na prowadzeniu – rozmawianie przez telefon czy nerwowe szperanie w torebce dekoncentruje i może złościć nie tylko nas, ale też innych uczestników ruchu. Jeśli jesteśmy poirytowani, starajmy wprowadzić się w dobry nastrój przez włączenie łagodnej muzyki. Pośpiech zawsze działa na niekorzyść osób nerwowych, dlatego należy odpowiednio wcześniej wyruszyć i zaplanować drogi alternatywne, które pozwolą nam na uniknięcie stresujących korków.

Gdy jesteśmy mocno poirytowani i rozkojarzeni, warto rozważyć inne środki transportu – publiczne lub taksówkę. - Jeżeli jednak już siedzimy w samochodzie spóźnieni, przyjmijmy do wiadomości, że tym razem nie dotrzemy na czas.


 

 

Jak nie dać sobie ukraść samochodu
Jest kilka koszmarów, o których kierowcy nawet boją się śnic … a co dopiero gdyby taki sen ujrzałby światło dzienne! Jednym z najgorszych jest na pewno brak możliwości użycia hamulca. Drugim - sytuacja,...
Ograniczenie prędkości do 30 km/h w miastach ?
Proponowane zmiany zawarte w rezolucji Parlamentu Europejskiego to m.in.: - blokady antyalkoholowe w nowych autach, - ograniczenie prędkości do 30 km/h na terenie zabudowanym, - zakaz urządzeń ostrzegających o...
Zobacz także podobne wiadomości