Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Okulary czy soczewki - za to może być mandat


12 Paź. 2012

Prawo jazdy jest z nami zawsze, gdy prowadzimy samochód, ale nie zawsze jest nam znane od podszewki. Zawiera elementy, o których mogliśmy nawet nigdy nie słyszeć. Dlatego ważne jest dokładne zapoznanie się z nim, co do najmniejszego szczegółu.

Każde prawo jazdy, może zawierać dla Was informacje nieczytelne np. o chorobach czy niepełnosprawności. A wszystko zaczyna się jeszcze przed rozpoczęciem kursu. Każdy kursant, który chce zapisać się na kurs musi zapisać się do lekarza uprawnionego do badań kierowców, w celu uzyskania świadectwa lekarskiego.
Policja przypomina: przepisy jasno mówią, że prawo jazdy może zawierać wymagania lub ograniczenia wynikające ze stanu zdrowia. Między innymi takie ograniczenia dotyczą korekty wad wzroku lub słuchu.  W prawie jazdy wpisana jest informacja dotyczącą tego, że mamy jeździć w okularach lub nie? Szczególnie muszą uważać kierowcy, którzy noszą okulary i szkła kontaktowe … jeśli mamy wpisany kod 0101 możemy jeździć tylko w okularach, nie możemy wtedy używać soczewek.  Jeśli kod  0102 to tylko w soczewkach, a nie w okularach.  Jest to bardzo ważne, ponieważ jeśli policjant zatrzyma nas do kontroli i stwierdzi tę nieprawidłowość, kierujący zostanie obarczony mandatem w wysokości 500 zł, a w dodatku w takiej sytuacji nie może kontynuować jazdy. Jeśli chcemy mieć wpisane w dokumencie pozwolenie na jazde w okularach i szkłach kontaktowych powiedzcie o tym lekarzowi.

Osoby, które mają już wpis o okularach, muszą pójść do lekarza po nowe zaświadczenie, a później  wymienić prawo jazdy, koszt to koło 100 zł
Niejednokrotnie przytrafia się tak, że kursant zapomina o tym, że musi nosić okulary, przychodzi na egzamin,  pan egzaminator sprawdza jego dokumenty i okazuje się, że nie mogą odbyć egzaminu z braku okularów, dlatego należy pamiętać o zaleceniach lekarza.

Jeśli nie zapoznaliście się jeszcze z Waszym prawem jazdy zróbcie to jak najszybciej, w  tym dokumencie może znajdować się wiele cennych informacji, dotyczących waszego zdrowia i ograniczeń z nim związanych.

Wyśpij się w domu!
Zasypianie za kierownicą, jest wynikiem zmęczenia – długotrwałe prowadzenie samochodu, brak przerw w podróży, wczorajsza impreza i … 586 wypadków, 117 osób nie żyje, a 877 zostało rannych . Pora dnia,...
Zielony listek powraca
Młodzi kierowcy od nowego roku będą poruszali się po drogach, autami z symbolem zielonego listka klonu na przednich i tylnych szybach. Przepisy ustawy o kierujących pojazdami, które wejdą w życie 13 stycznia...
Zobacz także podobne wiadomości