Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Zmiany w przepisach dla kierowców w 2016 roku


04 Sty. 2016

2016 miał przywitać kierowców i tych którzy aspirują do tego miana sporymi zmianami. Zmiany owszem są, ale nie tak dalekoidące jak zakładał ustawodawca początkowo. Mamy zielony listek, nowy taryfikator mandatów i poszerzone badania lekarskie i spore zmiany związane z fotoradarami, a to nie wszystko co nas czeka w nadchodzącym roku.

Nowe przepisy wchodzą w życie z dniem 4 stycznia 2016 roku. Miały być duże zmiany dla kandydatów na kierowców, jak się okazuje są odłożone na kolejny rok.

Zielony listek dla młodych kierowców

Od 4 stycznia świeżo upieczony kierowca będzie jeździł w okresie próby, co oznacza że przez pierwszych 8 miesięcy od uzyskania prawa jazdy musi jeździć z naklejonym zielonym listkiem. Listek ma być w widocznym miejscu na przedniej i tylnej szybie pojazdu, którym się porusza. Brak oznaczenia młodego kierowcy będzie skutkował mandatem przy pierwszej kontroli.

Fotoradary

Drugą istotną zmianą jest zmiana dysponenta fotoradarów. Dotychczas fotoradary poza Inspekcją Ruchu Drogowego i Policją mogły być ustawiane przez Straż Miejską. Z Nowym Rokiem Straż Miejska będzie wyłączona z tej kompetencji, od teraz tylko Inspekcja Ruchu Drogowego i Policja może ustawiać fotoradary na drogach. W związku z powyższym możemy się liczyć z nowymi wyższymi mandatami i większą determinacją w egzekwowaniu opłat mandatowych.

Taryfikator mandatów

Tutaj także nadchodzą zmiany. Zmienie ulega taryfikator mandatów i punktów karnych. Np. Kierowca który zbiegnie z miejsca wypadku straci uprawnienia do kierowania pojazdem na okres 3 lat. Jeśli kierujący pojazdem nie posiada uprawnień do kierowania lub uprawnienia zostały cofnięte lub zatrzymane, będzie mu grozić kara co najmniej 2 lat pozbawienia wolności.

Zmienia się także sposób obliczania wysokości mandatu za znaczne przekroczenie prędkości. Wysokość mandatu będzie uzależniona od średniej pensji krajowej. Oznacza to, że przekroczenie prędkości o 50 km/h będzie skutkowało mandatem w wysokości 760 zł. Kwoty mandatów na terenie zabudowanym będą natomiast liczone podwójnie. Zmiany dotykają także kierowców, którzy jeżdżą pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Spowodowanie trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci innej osoby może skutkować dożywotnią utratą prawa jazdy.

Rejestracja auta z zagranicy

Mamy i dobre wiadomości (choć te powyższe chyba nie budzą kontrowersji). Zniesiona została opłata recyklingowa. Od stycznia 2016 nie ma już obowiązku wnoszenia opłaty od aut sprowadzanych z zagranicy. W 2015 roku opłata recyklingowa wynosiła 500 zł. Warto zaznaczyć, że osoby, które sprowadziły samochód w 2015 roku, ale jeszcze go nie zarejestrowały muszą wspomnianą opłatę uiścić na starych zasadach.

Kierowcy oczekiwali także na możliwość uzyskania dodatkowej, trzeciej tablicy rejestracyjnej. Jest to szczególnie istotne dla wszystkich tych, którzy posiadają dodatkowe bagażniki na tylnej klapie swojego samochodu. Wraz z wejściem w życie nowych przepisów kierowca może się zgłosić do wydziały komunikacji i za opłata 53 zł otrzyma dodatkową tablicę rejestracyjną do zamontowania na swoim bagażniku.

Drobne, acz ważne zmiany w umowach kupna samochodu. Sporządzając umowę będziemy musieli zawrzeć na niej obowiązkowo takie dane jak PESEL, REGON i adres zamieszkania (siedziby firmy).

Badania lekarskie dla zawodowych kierowców

Zmiany są podyktowane rozporządzeniami unijnymi i wprowadzają wymóg dokładniejszych niż dotychczas badań dla zawodowych kierowców. Nowe przepisy dotyczą osób, które mają problemy ze snem, co może przenieść się na ich zdolność psychomotoryczną podczas kierowania pojazdem.

Na koniec dobra wiadomość dla przyszłych kierowców.

Najwięcej obaw w zakresie nowych przepisów mieli niedoszli kierowcy, którzy dopiero chcieli zdobyć prawo jazdy. Pisaliśmy już o tym na naszych stronach zapowiadając zmiany w przepisach na prawo jazdy. Osoby które chcą uzyskać prawo jazdy mogą odetchnąć z ulgą (ale czy obecni kierowcy także?) zmiany zostały odłożone na kolejny rok. Dokładna data nie jest jeszcze ustalona, ale zakłada się, że wejdą w życie z początkiem 2017 roku. Zatem w zakresie egzaminowania nowych kierowców nic się nie zmienia.

Prawo jazdy nowe zasady od stycznia 2016
Duże zmiany czekają młodych kierowców z początkiem 2016 roku. Spieszą się kursanci, w szkołach jady pełne sale wykładowe. Wraz z wejściem nowych przepisów zostaną wprowadzone m.in wydłużony okres próbny...
Nowy format zdjęcia do prawa jazdy w 2016 roku
Drobne zmiany w zakresie formatu zdjęcia do wniosku o wydanie prawa jazdy. Zmiana dotyczy zarówno osób, które ubiegają sie o prawo jazdy jak i kierowców, którzy z jakiegoś powodu muszą wymienić dokument. Warto...
Zobacz także podobne wiadomości