Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Opony szerokie czy wąskie?

Wielu kierowców podczas zakupu swego nowego ogumienia staje przed dylematem – czy postawić na opony szerokie czy wąskie? Ich wybór będzie uzależniony od auta, pory roku, a także preferowanego stylu jazdy.

 

Różnica między oponami szerokimi i wąskimi

Często kierowcy powtarzają, że w letnich warunkach większa szerokość opony wpływa na poprawę bezpieczeństwa. Jest to z jednej strony prawda, jednak z drugiej strony każdy typ opony posiada swe zalety oraz wady. Warto prześledzić sprawowanie się obu typów ogumienia w warunkach letnich w kilku najważniejszych kategoriach.

  • Hamowanie – szersze opony zapewniają znacznie lepszą przyczepność na nawierzchni, także podczas zakrętów. Dodatkowo skracają drogę hamowania na suchym i mokrym podłożu.
  • Aquaplaning – pod względem odprowadzania wody poprzez rowki o wiele lepiej wypadają opony węższe, dzięki czemu zwiększają poziom bezpieczeństwa na mokrej nawierzchni, zwłaszcza podczas deszczu.
  • Opór toczenia – wąskie opony generują mniejsze opory toczenia, co wpływa na niższe spalane paliwa oraz ich zużycie w czasie jazdy.
  • Komfort jazdy – kierowcy stawiający na węższe opony mogą odczuwać znacznie lepszy komfort w czasie jazdy oraz większe wytłumienie dźwięków.


Różnica w cenie ogumienia

Opony o szerszym bieżniku są droższe od swych węższych odpowiedników, a dodatkowo cena za felgi pasujące do kół również jest w tym przypadku większa. Nie można zapominać także, że węższe opony to mniejsze spalanie paliwa, które w skali całego roku może się przełożyć nawet na kilkaset złotych oszczędności! Wyższa cena nie powinna jednak odstraszyć osób, które preferują szybszą jazdę po suchej nawierzchni, a także bardziej „drapieżny” wygląd samochodu.

Jakie ogumienie w sezonie zimowym?

Już od wielu lat powszechnie w okresie zimowym stosuje się węższe opony, które zapewniają większe bezpieczeństwo na zaśnieżonej i oblodzonej nawierzchni. Choć niektórzy producenci próbują wprowadzić na rynek szersze opony zimowe, to jednak zapewniają one dobrą przyczepność wyłącznie na śniegu, podczas gdy zimą spotykamy się z wieloma rożnymi sytuacjami na drodze. W związku z tym opony zimowe, których bardzo szeroki wybór znajdziesz w sklepach internetowych, np. Oponeo.pl, powinny być przez ciebie wybierane wyłącznie w węższych rozmiarach.