Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Jak się pozbyć lodu z szyb


18 Lis. 2014

Zima jest bez wątpienia wyzwaniem dla wszystkich kierowców. Przez marznący deszcz, śnieg i coraz silniejszy mróz, wielu kierowców ma problem z oblodzonymi szybami w samochodzie. Najskuteczniejszym sposobem pozbycia się z auta i szyb lodu lub szronu jest parkowanie w garażu. Niestety, to rozwiązanie jest kosztowne i nie dla wszystkich dostępne. Warto więc poznać kilka sposobów, które pozwolą nam uniknąć tej żmudnej pracy.


Nie należy polewać samochodu ciepłą wodą, gdyż ten sposób działa tylko na krótką metę i może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Zamarzająca stopniowo woda może sprawić jeszcze więcej kłopotów. Lodu najlepiej pozbyć za pomocą specjalnych preparatów. Przydatne mogą okazać się specjalne folie, chroniące szyby przed nadmiernym oblodzeniem oraz dobrze wszystkim znane skrobaczki.

Skrobaczki do szyb

Dobrze znanym i najczęściej używanym narzędziem jest skrobaczka. Jednak ma ona wady i zalety. Do zalet bez wątpienia zaliczyć można jej cenę oraz ogólną dostępność. Minusem jest częste rysowanie szyb oraz ich szybkie zużycie i pękanie. Nie możemy również nie wspomnieć o naszych zmarzniętych dłoniach.

Czyszcząc szyby ze szronu nie zapomnijmy również o wycieraczkach i bocznych lusterkach. Nie należy odrywać wycieraczek na siłę. Wystarczy włączyć nawiew w samochodzie na szybę i powoli podnieść wycieraczki do góry, delikatnie czyszcząc je z lodu.

Maty ochronne od szyb

Doskonałym sposobem na mróz może okazać się mata ochronna. Ten niedrogi produkt, którego koszt to ok 15 zł, dokładnie pokrywa szybę samochodu od zewnątrz i zabezpiecza ją przed oblodzeniem, chroniąc jednocześnie wycieraczki przed przymarznięciem. Jej założenie jest niezwykle proste. Wystarczy rozłożyć ją na przedniej szybie samochodu i przytrzasnąć jej końce drzwiami. Tak zabezpieczona szyba nie sprawi nam większego kłopotu podczas pierwszych przymrozków. Zaletą maty jest również jej dwufunkcyjność. Zimą chroni naszą szybę przed mrozem, latem zaś osłania przed nadmiernym promieniami słonecznymi.

Odmrażacze do szyb

Oprócz mat i skrobaczek do szyb istnieje szeroka gama kosmetyków samochodowych, wśród których można odnaleźć odmrażacze do szyb. Plusem ich stosowania jest szybka i łatwa aplikacja. Jednak na efekty musimy poczekać. Odmrażacze bazują najczęściej na glikolu i alkoholu, dzięki temu mogą działać w niskich temperaturach.

Nowe elementy wyposażenia od 1 listopada
Z początkiem listopada zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące wymaganego wyposażenia nowych samochodów. Zgodnie z kolejną dyrektywą unijną, producenci nowych aut będą je musieli wyposażyć w systemy...
Nadciąga podwyżka mandatów!
Ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe, mimo tego nie wszyscy je posiadają. Jednak warto się o to zatroszczyć, ponieważ w 2015 roku czeka nas podwyżka mandatów za brak polisy. Podstawowa sankcja dla kierowcy...