Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Nadciąga podwyżka mandatów!


20 Lis. 2014

Ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe, mimo tego nie wszyscy je posiadają. Jednak warto się o to zatroszczyć, ponieważ w 2015 roku czeka nas podwyżka mandatów za brak polisy. Podstawowa sankcja dla kierowcy auta osobowego to dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Co to jest ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC jest jednym z obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych. Na mocy ustawy o działalności ubezpieczeniowej, każdy kto posiada zarejestrowany pojazd, musi wykupić polisę OC. Umowę zawiera się na okres 12 miesięcy z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym.

Obecnie kary są za brak OC bardzo wysokie i zależą od długości okresu, w którym pojazd nie był ubezpieczony. Jeśli liczył on do dwóch dni, zapłacimy 670 zł, jeśli od 3 do 14 dni, 1680 zł, a jeśli dłużej, aż 3360 zł. Rok 2014 ma być rekordowy pod względem liczby kar nałożonych na zmotoryzowanych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Do kasy funduszu wpłynie z tego tytułu ponad 40 mln złotych, czyli o połowę więcej niż w 2013 roku.

Aby otrzymać karę, nie musimy zostać przyłapani przez policję na jeździe bez ważnego ubezpieczenia. W ciągu ostatnich kilku lat UFG wypracował własne narzędzia kontroli, dzięki którym wykrywa przypadki braku polisy OC. Kontrole - m.in. wykrywanie przerw w ubezpieczeniu - odbywają się w oparciu o ogólnopolską bazę polis komunikacyjnych OC, czyli Ośrodek Informacji UFG.

W 2015 wyższa kara za brak OC

Przyszły rok przyniesie wyższe mandaty. W 2015 za jazdę bez ubezpieczenia OC właściciel samochodu osobowego zapłaci 3,5 tys. zł kary. Kary za brak OC ustalane są na podstawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w Polsce (według rozporządzenia Rady Ministrów w 2015 roku ma ono wynosić 1750 zł). Podstawowa sankcja dla auta osobowego to dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę. Z kolei dla ciężarówek - trzykrotność minimalnego wynagrodzenia. W przypadku braku polisy tylko przez kilka dni, właściciel pojazdu zapłaci część kary. Gdy przerwa nie przekracza 3 dni - 20 proc., a do 14 dni - 50 proc. sankcji podstawowej. W 2015 roku kary te będą o około cztery procent wyższe niż w 2014 roku.

źródło: auto.dziennik.pl

Jak się pozbyć lodu z szyb
Zima jest bez wątpienia wyzwaniem dla wszystkich kierowców. Przez marznący deszcz, śnieg i coraz silniejszy mróz, wielu kierowców ma problem z oblodzonymi szybami w samochodzie. Najskuteczniejszym sposobem...
Zaostrzenie przepisów dla pijanych kierowców
W 2014 roku planowane jest zakończenie prac nad rządowym projektem nowelizacji ustawy Kodeksu karnego. Zmiany w głównej mierze dotyczyć będą kierowców jadących na tzw. “podwójnym gazie”. Dzięki zmianom,...
Zobacz także podobne wiadomości