Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Zaostrzenie przepisów dla pijanych kierowców


25 Lis. 2014

W 2014 roku planowane jest zakończenie prac nad rządowym projektem nowelizacji ustawy Kodeksu karnego. Zmiany w głównej mierze dotyczyć będą kierowców jadących na tzw. “podwójnym gazie”. Dzięki zmianom, kary za jazdę pod wpływem alkoholu będą bardziej dotkliwe. Wprowadzenie zmian w życie ma nastąpić na początku 2015 roku.


Według posła PO Witolda Pahla, obowiązujące kary dla pijanych kierowców są zbyt łagodne, dlatego nie spełniają swojej prewencyjnej funkcji wymiaru sprawiedliwości. W odczuciu społeczeństwa, należy nałożyć na kierowców jeżdżących pod wpływem alkoholu większe sankcje i obciążenia, które na dzień dzisiejszy w dużej mierze zostają zawieszane. Nowelizacja ustawy ma to zmienić, kary w zawieszeniu mają zapadać niezwykle rzadko. Poza pozbawieniem wolności, sądy będą miały do dyspozycji także katalog innych kar. Wśród nich znajdą się prace społeczne, utrata części wynagrodzenia na rzecz pokrzywdzonych, dozór elektroniczny oraz bardzo wysokie grzywny sięgające do kilkuset tysięcy złotych.

Większość nowych przepisów będzie mogła wejść w życie w pierwszej połowie 2015 roku. Więcej czasu może wynieść wprowadzenie zasady obowiązkowego montażu blokad alkoholowych w samochodach recydywistów. Zmiana tych zasad wymaga wprowadzenia zmian w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Projekt rządowy powstał po tragicznym wypadku w Kamieniu Pomorskim, w którym pod kołami pijanego kierowcy zginęło 6 osób. Opracowano go w resortach sprawiedliwości, infrastruktury i spraw wewnętrznych. Swoje projekty przygotowały również grupy posłów.

Projekt ustawy przewiduje również kary da kierowców, którzy po spowodowaniu wypadku zbiegli z miejsca zdarzenie nie udzielając pomocy. W takiej sytuacji sąd mógłby orzec wobec kierowcy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów od 3 do 15 lat. W przypadku ponownego skazania kierowcy za jazdę po pijanemu, sąd orzekałby dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Odstąpić od takiej kary sąd mógłby jedynie w wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych szczególnymi okolicznościami.


źródło: PAP

 

Nadciąga podwyżka mandatów!
Ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe, mimo tego nie wszyscy je posiadają. Jednak warto się o to zatroszczyć, ponieważ w 2015 roku czeka nas podwyżka mandatów za brak polisy. Podstawowa sankcja dla kierowcy...
Rusza akacja Jedź ŁOŚstrożnie!
Wskutek wypadków drogowych cierpią nie tylko ludzie, ale też zwierzęta. Dlatego park narodowy apeluje do kierowców o zachowanie szczególnej uwagi na drodze, zwłaszcza na obszarach cennych przyrodniczo....
Zobacz także podobne wiadomości