Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Prawo jazdy na quady


22 Kwi. 2010

Posłowie i rząd wreszcie zaczęli pracować na ustawą, która będzie miała wpływ na jazdę quadami. W ustawie najprawdopodobniej będzie zapisane, że motorowerami i quadami będą mogły kierować osoby powyżej 14 roku życia. Uprawniałoby do tego prawo jazdy nowej kategorii AM. Nowe regulacje dotyczyłyby quadów lekkich, których masa własna nie przekracza 350 kilogramów.

Projekt odpowiedniej ustawy przekazano pod obrady Komitetu Rady Ministrów - według niego, rejestracja wszystkich pojazdów czterokołowych będzie obowiązkowa.

Jest powód, by się spieszyć. Quady stają się najpopularniejszym pojazdem czterokołowym, aktualnie jest to najmodniejszy prezent na I Komunię. Na nowe pojazdy z silnikiem spalinowym wsiądą już ośmiolatki. Obecnie mogą się na nich poruszać poza drogami publicznymi, nie posiadając praktycznie żadnych uprawnień. Wypadków z udziałem quadów jest coraz więcej.

Ustawa zakłada, że wejdzie nowa kategoria prawa jazdy AM, która będzie uprawniała do kierowania quadami osoby powyżej 14 roku życia, quady lekkie, których masa nie przekracza 350 kilogramów będą też musiały mieć tablice rejestracyjne.

Na ustawę oprócz policjantów czekają leśnicy, zarządcy parków narodowych i krajobrazowych, rozjeżdżanych w tej chwili przez miłośników quadów. Bez tablic rejestracyjnych trudno zidentyfikować pojazd i kierowcę, a to powoduje, że właściciele quadów czują się bezkarni.

 
Serwis klimatyzacji
Klimatyzacja powinna być regularnie serwisowana . Gdy tak się nie dzieje do kabiny dostają się niepożądane bakterie, pyłki i inne drobnoustroje. Dla alergików może to powodować: katar, kaszel, łzawiące oczy...
O hamowaniu decyduje człowiek
Rola jaką w procesie zatrzymania samochodu odgrywa kierowca jest większa, niż się powszechnie uważa.  Niestety często o tym zapominamy. Droga hamowania stała się najmodniejszym określeniem ostatnich lat i...
Zobacz także podobne wiadomości