Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


NIK o bezpieczeństwie na drogach


04 Lis. 2014

Polskie drogi należą do najniebezpieczniejszych w Unii Europejskiej - informuje w najnowszym raporcie Najwyższa Izba Kontroli. W wypadkach drogowych ginie 87 osób na milion mieszkańców, co daje Polsce przedostatnie miejsce w unijnym rankingu. Aby poprawić sytuację, NIK proponuje inwestycje w infrastrukturę i zmianę nadzoru nad ruchem drogowym.Inspekcja Transportu Drogowego powinna zostać włączona do policji, a straże miejskie nie powinny używać mobilnych fotoradarów, twierdzi NIK. Izba zaleca zmiany organizacyjne oraz prawne, a także kontynuację procesu budowy autostrad i dróg ekspresowych. Po zbadaniu tej problematyki NIK postuluje przypisanie MSW wiodącej roli w koordynowaniu i egzekwowaniu działań na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym i uchwalenie wieloletniego programu finansowania przedsięwzięć w tym zakresie. Najwyższa Izba Kontroli w swoim raporcie przedstawia też propozycje zmian w obowiązujących przepisach. W szczególności zmian wymaga tryb nakładania mandatów za przekroczenie prędkości.

Bezpieczeństwo

Stan bezpieczeństwa na polskich drogach w ciągu ostatnich dziesięciu lat ulegał poprawie. Na przestrzeni ostatnich 10 lat liczba śmiertelnych ofiar wypadków spadła o 41 procent, a liczba osób rannych o 31 procent. Tendencja spadkowa utrzymuje się w całym dziesięcioletnim okresie i to pomimo stałego wzrostu liczby pojazdów poruszających się po polskich drogach. Polskie drogi wciąż jednak należą do jednych z najbardziej niebezpiecznych w Unii Europejskiej. Polska jest na przedostatnim miejscu w Europie pod względem liczby ofiar śmiertelnych w przeliczeniu na milion mieszkańców.

Policja

Obok wzrostu aktywności policji drogowej, który przyczynił się do zmniejszenia liczby wypadków Najwyższa Izba Kontroli odnotowała, że ponad 40 proc. policjantów z drogówki nie ukończyło wymaganego specjalistycznego przeszkolenia w zakresie ruchu drogowego. Zauważono też, że większość skontrolowanych jednostek Policji nie miała wystarczającej liczby pojazdów, sprzętu technicznego oraz umundurowania w stosunku do obowiązujących norm wyposażenia. Ponad 1/3 policyjnych pojazdów jest zużyta i kwalifikuje się do wymiany.

ITD

W ocenie NIK, choć fotoradary będące w dyspozycji Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego usytuowano we właściwych miejscach, to jednak cały system automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym nie był w pełni skuteczny, bo nie zapewniał podjęcia wymaganych na podstawie przepisów prawa działań we wszystkich przypadkach ujawnionych wykroczeń.

źródło: http://www.nik.gov.pl/aktualnosci/nik-o-bezpieczenstwie-na-drogach.html

p>
 

AKCJA ZNICZ 2014
W związku ze zbliżającym się świętem Wszystkich Świętych rusza policyjna akcja Znicz 2014. Obejmuje ona plan wzmożonych działań prewencyjno-kontrolnych w dniach od 31 października do 4 listopada. Dzień...
Nowe elementy wyposażenia od 1 listopada
Z początkiem listopada zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące wymaganego wyposażenia nowych samochodów. Zgodnie z kolejną dyrektywą unijną, producenci nowych aut będą je musieli wyposażyć w systemy...
Zobacz także podobne wiadomości