Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


O hamowaniu decyduje człowiek


23 Kwi. 2010

Rola jaką w procesie zatrzymania samochodu odgrywa kierowca jest większa, niż się powszechnie uważa.  Niestety często o tym zapominamy. Droga hamowania stała się najmodniejszym określeniem ostatnich lat i pojawia się często w prezentacjach i testach samochodów. Tymczasem droga hamowania to tylko jeden ze składników drogi zatrzymania pojazdu.

 
 
 
 
Proces zatrzymywania samochodu jest bardzo złożony i zaczyna się dużo wcześniej, niż proces hamowania. Początkiem tego procesu jest zauważenie przeszkody będącej na torze kolizyjnym z samochodem (lub mogącej być na tym torze). Kierowca po zauważeniu przeszkody musi przeanalizować sytuację i w końcu podjąć decyzję o uruchomieniu hamulców. Trwa to w normalnym układzie 0,7-1,0 s, oczywiście w zależności od predyspozycji prowadzącego.
Na przyczepnej, suchej nawierzchni, sprawny samochód będzie potrzebował na hamowanie 35-45 m, w zależności od modelu, rodzaju ogumienia, rodzaju jezdni.
Każde wydłużenie reakcji, nawet o kilkanaście milisekund, to dodatkowe metry przejechane przez samochód. A więc mogą to być metry na wagę życia.
Jak szybko zareaguje kierowca zależy w dużej mierze od indywidualnych predyspozycji, a więc od ostrości wzroku, zdolności postrzegania i kojarzenia, sprawności fizycznej, temperamentu czy aktualnego samopoczucia. Skrócenie czasu reakcji człowieka jest procesem żmudnym a pomaga w tym odpowiedni trening oraz zdobywanie doświadczenia za kierownicą.

Zmęczenie dekoncentruje kierowcę i wydłuża czas reakcji . Szczególnie powinni zwracać na to uwagę kierowcy pokonujący długie trasy oraz ci, którzy podróżują nocą. Nocą dodatkowe zagrożenie stanowią tak zwane „mikrodrzemki”, w które popada według badań ok. 10 proc. kierowców. Niewskazane jest również głośne słuchanie muzyki podczas jazdy, zwłaszcza ostrych, dynamicznych rytmów ponieważ powodują one rozkojarzenie i dekoncentrację.

 
Prawo jazdy na quady
Posłowie i rząd wreszcie zaczęli pracować na ustawą, która będzie miała wpływ na jazdę quadami. W ustawie najprawdopodobniej będzie zapisane, że motorowerami i quadami będą mogły kierować osoby powyżej...
Likwidacja szkody gdy dojdzie do kolizji drogowej
Kolizja nawet najmniejsza na drodze jest dla kierowcy wielkim stresem.
Po kolizji mamy dwie możliwości działania. Możliwością pierwszą jest wezwanie na miejsce zdarzenia policji, która ustali winowajcę....
Zobacz także podobne wiadomości