Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Przewody zapłonowe


17 Mar. 2010

Układ zapłonowy ma za zadanie doprowadzić wysokie napięcia z cewki do świecy. Przewody zapłonowe pełnią tutaj najważniejszą rolę, mają ogromny wpływ na efektywność całego układu.


 
 
 
 
Przewody zapłonowe są narażone na działanie brudu, smarów i olejów oraz na bardzo niskie lub bardzo wysokie temperatury. To powoduje, że w większości przypadków winą za nieprawidłowe działanie układu zapłonowego obarcza się przewody.

Czasem nawet najlepszy przewód zapłonowy może mieć przebicie. Często powodem jest to, że nie wymieniamy świec zapłonowych zgodnie z zaleceniami producenta.
Wypalona lub nadmiernie zużyta świeca potrzebuje znacznie większego prądu do przeskoku iskry, co może spowodować wypalenie osłon przewodu oraz jego przebicie. Należy zaznaczyć, że dotyczy to głównie użytkowników samochodów z instalacją gazową, która powoduje szybsze zużycie świec zapłonowych.

Należy zachować ostrożność przy montażu i demontażu przewodów zapłonowych. Powinno się stosować do tego specjalne szczypce żeby nie szarpać za kabel, ponieważ wtedy łatwo uszkodzić terminal, albo świecę.

Należy również wiedzieć, że przewody zapłonowe nie są wieczne i należy je wymieniać co 30-50 tys. km. Należy wymieniać świece zapłonowe zgodnie z zaleceniami producenta (zwykle co 10-15 tys. km)

Gdy mamy problemy z zapłonem, najpierw powinno się sprawdzić instalację gazową, jeśli jest taka potrzeba wymienić świece, a dopiero w ostatniej kolejności przewody.

Podczas wymiany przewodów zapłonowych, należy pamiętać o wymianie świec, ponieważ wypalone świece na pewno znacznie przyspieszą zużycie przewodów. Przewody wymienia się zawsze w komplecie, żeby ich zużycie było równomierne.
 
Akumulatory
Czynności, które zaleca się do wykonania przy eksploatacji akumulatora. Po sezonie zimowym warto sprawdzić sprawność instalacji elektrycznej samochodu, a więc stan ładowania na zaciskach akumulatora i...
Nie oślepiaj
Nowoczesny samochód ma wbudowany system regulacji położenia reflektorów. Ma to za zadanie zapobiegać oślepianiu kierowców jadących z przeciwka. Należy odpowiednio ustawić i wyregulować światła. Odpowiednio...
Zobacz także podobne wiadomości