Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Zachowaj bezpieczny odstęp


21 Sty. 2015

W normalnych warunkach drogowych bezpieczny odstęp między autami powinien wynosić minimum dwie sekundy. W gorszych warunkach, np. podczas opadów deszczu lub śniegu albo mrozów, minimum to trzy sekundy. W ten sposób właściwa odległość w metrach między pojazdami wydłuża się wraz z prędkością. Na śliskiej, oblodzonej nawierzchni droga hamowania ze 100 km/h może przekraczać 300 metrów!

 

Ile wynosi bezpieczny odstęp?

Odstęp musi być dostosowany do warunków panujących na drodze. Odległość ma pozwolić kierowcy bezpiecznie zatrzymać auto w przypadku nagłego hamowania poprzedzającego go pojazdu. To kierowca musi ją racjonalnie ocenić i dostosować.

W przypadku uderzenie w poprzedzający samochód winę prawie zawsze ponosi kierowca jadący z tyłu. W takim przypadku grozi nam mandat 200 zł na spowodowanie kolizji.

Liczy się prędkość!

Istotnym czynnikiem, wpływającym na dobór odległości pomiędzy pojazdami jest prędkość, z jaką się poruszamy. Przyjmuje się, że w czasie jazdy z prędkością 30 km/h droga hamowania wynosi około 5 metrów. Zwiększenie prędkości do 50 km/h powoduje wydłużenie drogi hamowania do ponad 14 metrów. Do zatrzymania przy prędkości 100 km/h potrzeba już niemal 60 metrów. Dlatego zwiększenie prędkości powinno pociągnąć za sobą zwiększenie odległości od poprzedzającego nas pojazdu.

Czynniki pogodowe i stan samochodu

Kolejnym czynnikiem, od którego powinna zależeć odległość pomiędzy pojazdami są warunki atmosferyczne. Mgła, opady deszczu, śniegu, oblodzenie jezdni oraz oślepiające słońce, które pogarsza widoczność świateł stop poprzedzającego nas auta, to sytuacje, w których powinniśmy zwiększyć odległość.

Pamiętajmy powinniśmy zadbać także o stan samochodu. Brak opon zimowych, zużyte amortyzatory i uszkodzone zawieszenie to podstawowe czynniki wydłużające drogę hamowania.

źródło: Regimoto.pl

 

 

Jak kupować akcesoria samochodowe
Płyny do spryskiwaczy, akumulatory, opony i części do samochodów - ich sprzedaż podlega ściśle określonym przepisom, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa i ograniczenie negatywnego wpływu na...
Zima na motorze
Wielu motocyklistów jeździ na jednośladzie zimą. Jednak przymrozki, lód i śnieg na drogach niosą za sobą niebezpieczenstwo poślizgu. Dlatego powinniśmy dobrze przygotować się do jazdy w zimowych warunkach....
Zobacz także podobne wiadomości