Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Rusza akacja Jedź ŁOŚstrożnie!


04 Gru. 2014

Wskutek wypadków drogowych cierpią nie tylko ludzie, ale też zwierzęta. Dlatego park narodowy apeluje do kierowców o zachowanie szczególnej uwagi na drodze, zwłaszcza na obszarach cennych przyrodniczo. Ostrzeganiu kierowców przed skutkami zderzenia auta z łosiem ma służyć akcja "Jedź ŁOŚtrożnie", którą rozpoczęły w Dolinie Biebrzy pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego, policja i leśnicy. Dolina Biebrzy to największa w kraju ostoja łosi.

Łoś jest jednym z największych europejskich ssaków. Waży nawet ok. 400 kg i może mierzyć 2 metry wysokości. "Zderzenie z tak masywnym zwierzęciem, to poważne zagrożenie zdrowia i życia kierowcy i pasażerów samochodu, prawie zawsze śmierć zwierzęcia i zniszczenie auta" - ostrzega Biebrzański Park Narodowy. Zima to czas, gdy łosieprzemieszczają się z łąk do lasów sosnowych, gdzie pozostają do wiosny. Dzięki zachowaniu szczególnej uwagi, jest większa szansa na to, że gdyby na drodze pojawiły się inne zwierzęta, np. sarna czy dzik albo wilk czy ryś,kierowca również zdąży odpowiednio zareagować.

By podnosić świadomość kierowców, w grudniu pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego wspólnie z leśnikami i policjantami będą rozmawiać na drogach z kierowcami, rozdawać im informacyjne ulotki, naklejki na auta "Jedź ŁOŚtrożnie". Takie działania zaplanowano m.in. w poniedziałek na drodze krajowej nr 65 w okolicy Osowca-Twierdzy. Ulotki będą także dostępne na stacjach benzynowych, w sklepach, w okolicznych hotelach i pensjonatach oraz w siedzibie Biebrzańskiego Parku Narodowego w Osowcu-Twierdzy.

Szczególne apele dotyczą również kierowców poruszających się tzw. carską drogą, która biegnie przez południową część doliny Biebrzy. Liczy ok. 30 km. To droga widokowa, przyjeżdża tam wielu turystów. Na carskiej drodze ustawiono 10 tablic ostrzegawczych i tablice informacyjne o możliwości spotkania zwierząt. Na carskiej drodze obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km na godzinę i zakaz wjazdu pojazdów, których masa całkowita przekracza 8 ton.

źródło: PAP-Polska Agencja Prasowa
 

Piesi- najbardziej zagrożeni uczestnicy ruchu.
Według policyjnych statystyk co piąty zabity pieszy w Unii Europejskiej ginie w Polsce. Politycy, aby zmienić ten stan rzeczy, chcą dostosować polskie przepisy do tych, które funkcjonują w większości państw...
MANDAT W RATACH
Dostałeś mandat? Zamiast zwlekać z zapłatą możesz rozłożyć go na raty. Coraz więcej osób wybiera to rozwiązanie. Jednak nie jest to takie proste, gdyż jak każda sprawa urzędowa wymaga złożenia...
Zobacz także podobne wiadomości