Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Dlaczego powinniśmy wymienić opony na zimowe?


25 Gru. 2014

Gdy zbliża się zima i zaczynają się pierwsze przymrozki, gołoledź czy opady śniegu, warto zastanowić się nad zmianą opon w na zimowe. Należy pamiętać, że opony letnie, które świetnie sprawują się w ciepłych miesiącach, w temperaturze poniżej 7 stopni Celsjusza tracą przyczepność do podłoża i mogą doprowadzić do wypadku. Wymiana opon na zimowe zagwarantuje nam spokojniejszą, a przede wszystkim dużo bezpieczniejszą jazdę przy trudniejszych warunkach pogodowych.

Czym się różni opona zimowa od letniej?

Przede wszystkim opona zimowa jest wykonana z innego rodzaju mieszanki, dzięki której jest bardziej elastyczna i zachowuje swoje właściwości jezdne nawet w niższych temperaturach. Poza tym ogumienie zimowe ma zupełnie inny bieżnik. Najczęściej producenci stosują bardziej agresywny bieżnik kierunkowy, który zapewnia lepsze odprowadzanie wody, śniegu i błota pośniegowego spod koła, co zwiększa przyczepność i zmniejsza ryzyko wystąpienia tzw. aquaplaningu.

Bieżnik opony zimowej jest także wyposażony w liczne nacięcia, czyli tzw. lamele, które pozwalają na mocniejsze wgryzanie się w śnieg i pozytywnie wpływają na trzymanie się drogi. Różnice w przyczepności są ogromne. Sama droga hamowania na oponie zimowej jest o 25 proc. krótsza przy zalegającym śniegu lub na lodzie w porównaniu do opony letniej. Lepsza przyczepność jest także w trakcie opadów deszczu, kiedy na drodze jest mokro i pojawiają się kałuże.

Jakie powinny być opony zimowe?

Opony zimowe, które będziesz zakładać do swojego samochodu, powinny być w dobrym stanie. Minimalna wysokość bieżnika to 4mm. Jeśli bieżnik jest mocno zużyty, to opona nie trzyma się dobrze nawierzchni pokrytej śniegiem lub lodem.Przed wymianą trzeba też sprawdzić, czy nie jest uszkodzone. Ważny jest również rocznik ich produkcji. Standardowo powinno się wymieniać opony po kilku sezonach zimowych, jednak maksymalna granica bezpiecznego użytkowania to 10 lat.

Ile kosztują nowe opony zimowe i ich wymiana?

Za komplet nowych opon zimowych – na czternastocalowe koła – zapłacimy co najmniej 600 zł. Będzie to ogumienie tańszych marek z Europy. Ceny kompletu opon o średnicy 15 cali zaczynają się od ok. 850 zł, a szesnastocalowych od ok. 1100 zł. Rozmiar ogumienia dobieramy kierując się wymogami producenta samochodu. Informację o nich znajdziemy w instrukcji obsługi lub na klapce wlewu paliwa. Jeśli zdecydujemy się na montaż zamienników, pamiętajmy, że średnica koła (profil opony plus średnica felgi) nie może odbiegać o więcej niż 3 proc. od wzorcowej.

źródło: Oponeo.pl

Jak mądrze się spakować
Odpowiedni ułożenie bagażu to nie tylko kwestia wygody i organizacji. Od tego jak się zapakujemy, zależy komfort podróży oraz nasze bezpieczeństwo. Jeśli zrobimy to niewłaściwie, auto może się gorzej...
Poślizg kontrolowany
Utrata kontroli nad samochodem bez wątpienia przeraża nawet najbardziej doświadczonego kierowcę. Śnieg, lód, śliska nawierzchnia, zbyt duża prędkość, a przede wszystkim małe umiejętności kierowcy, mogą...
Zobacz także podobne wiadomości