Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Poślizg kontrolowany


30 Gru. 2014

Utrata kontroli nad samochodem bez wątpienia przeraża nawet najbardziej doświadczonego kierowcę. Śnieg, lód, śliska nawierzchnia, zbyt duża prędkość, a przede wszystkim małe umiejętności kierowcy, mogą doprowadzić do nagłej utraty kontroli nad pojazdem. Co robić gdy samochód zaczyna żyć własnym życiem i poruszać się w zupełnie inną stronę niż byśmy tego oczekiwali? Jak mądrze zareagować by wyjść cało z poślizgu?

 

Opanowanie

Łatwo powiedzieć, trudniej wykonać. Zimowa aura oraz nadmierna prędkość - takie połączenie może doprowadzić do utraty kontroli nad pojazdem. W takiej sytuacji często nerwy i stres biorą górę a wykonywane przez nas chaotyczne ruchy zdecydowanie pogarszają sytuację. Najczęściej popełnianym błędem jest nerwowe ściskanie kierownicy oraz wciskanie hamulca. Te dwie czynności zdecydowanie pogarszają sytuację. Bezpieczne wychodzenie z poślizgu to manewr, który powinien opanować każdy kierowca.

Działanie

W chwili poślizgu najlepszym posunięciem będzie wykonanie kontry kierownicą, jednak niesie to za sobą ryzyko zarzucenia pojazdu w jedna stronę. Efektem takiego zachowania będzie obracanie się samochodu wokół własnej osi. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Zachowanie zimnej krwi to połowa sukcesu, drugą połową jest wciśnięcie gazu i przekręcenie kierownicy w kierunku obracania się pojazdu. Taki manewr doprowadzi do wyhamowania poślizgu i powrócenia do prawidłowego i zamierzonego kierunku jazdy.


Takie manewry dobrze jest poćwiczyć na specjalnych lekcjach z kontrolowanego poślizgu, gdzie pod czujnym okiem instruktora nauczmy się radzić sobie w nieprzewidzianych sytuacjach na drodze. Jak wyjść z poślizgu? Większość kierowców nie potrafi odpowiedzieć na takie pytanie, gdyż nie posiadają takiej wiedzy nie tylko w praktyce ale i w teorii. Dlatego ważne jest opanowanie tej umiejętności, ponieważ nasze zachowanie zazwyczaj jest błędne i prowadzi w znacznym stopniu do pogorszenia sytuacji.


Etapy wychodzenia z poślizgu:

  • Gdy tylko wyczuliśmy poślizg, natychmiast należy ująć gazu i dać kontrę kierownicą. Jest to maksymalnie szybkie skręcenie kierownicą w kierunku ucieczki tyłu, czyli w przeciwną stronę względem zakrętu.
  • Jeśli opisana reakcja nie przynosi rezultatu, to możemy spróbować wyciągnąć auto gazem. Tu należy zachować szczególną ostrożność, gdyż wciśnięcie gazu wiąże się z uzyskaniem większej prędkości. Gaz dodajemy na ułamek sekundy po czym dajemy kontrę w drugą stronę. Taki sposób wychodzenia z poślizgu jest trudny i wiąże się z dużym ryzykiem uderzenia w przeszkodę. Dlatego lepiej te metodę zostawić zawodowcom i próbować wyciągnąć auto z poślizgu używając jedynie kontry.
  • Gdy żadna z metod nie skutkuje, bo spóźniliśmy kontrę, a boimy się dodać gazu, nie pozostaje nam nic innego jak wykonać podczas jazdy tzw. Aaltonena (obrót samochodu wokół osi pionowej o 360 stopni). Jednak ten manewr mogą wykonać kierowcy, którzy go trenowali pod okiem instruktora. Rzadko zdarza się by amator opanował te technikę wychodzenia z poślizgu.


http://www.bankier.pl/

Dlaczego powinniśmy wymienić opony na zimowe?
Gdy zbliża się zima i zaczynają się pierwsze przymrozki, gołoledź czy opady śniegu, warto zastanowić się nad zmianą opon w na zimowe. Należy pamiętać, że opony letnie, które świetnie sprawują się w...
Jak ograniczyć spalanie zimą?
Zima to trudny okres dla kierowców. Oblodzone drogi, śnieg, i korki, znacząco utrudniają jazdę. Dodatkowo w niskich temperaturach silnik zużywa więcej paliwa. Co robić, by mimo niesprzyjających warunków jak...
Zobacz także podobne wiadomości