Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Jak ograniczyć spalanie zimą?


05 Sty. 2015

Zima to trudny okres dla kierowców. Oblodzone drogi, śnieg, i korki, znacząco utrudniają jazdę. Dodatkowo w niskich temperaturach silnik zużywa więcej paliwa. Co robić, by mimo niesprzyjających warunków jak najrzadziej odwiedzać stację paliw?

Dlaczego w zimie palimy więcej?


Głównym powodem wyższego zużycia paliwa są ujemne temperatury oraz związana z nimi zmiana stanu nawierzchni i warunków panujących na drodze. Spadek temperatury poniżej minus 15 stopni C w sposób drastyczny wpływa na wzrost zużycia paliwa, koniecznego do pokrycia zwiększonego zapotrzebowania energetycznego na ogrzanie jednostki napędowej i przedniej części układu wydechowego.
Zimą nawierzchnia jest często oblodzona i zaśnieżona, w związku z czym częściej jeździmy na niskich biegach, a wyższych obrotach silnika. Wyraźnie zwiększa to zużycie paliwa. Powodem większego spalania są także błędy w technice jazdy, spowodowane często brakiem wiedzy i umiejętności.

Nie przeciążaj silnika!

Wprowadzanie zimnego silnika na wysokie obroty znacząco podwyższa jego spalanie. Dlatego przez pierwsze 20 minut jazdy lepiej go nie przeciążać i pilnować, żeby wskazówka obrotomierza raczej nie przekraczała 2500 obrotów na minutę. Dodatkowo, jeśli chcemy nagrzać w samochodzie, róbmy to powoli, stopniowo podwyższając temperaturę. Ograniczmy także korzystanie z klimatyzacji, której włączenie może zwiększyć spalanie nawet o 20 proc. Warto zredukować jej działanie do minimum; włączać tylko wtedy, kiedy szyby są zaparowane i utrudnia nam to widoczność.

Nie włączaj silnika podczas odśnieżania

Sporo zaoszczędzić można również na parkingu. Podstawowym błędem jest tu włączanie silnika samochodu na czas odśnieżania szyb. Niestety, nim stojący przez całą noc na mrozie samochód, pracując na wolnych obrotach, wytworzy ciepło zdolne do ogrzania auta, musi minąć kilkanaście minut. Oznacza to, że po usunięciu z pojazdu białej czapy wsiadamy do samochodu, w którym jest równie zimno, jak było, ale za to w baku mamy mniej paliwa.

 


Źródło: Renault.pl
SA

 

Poślizg kontrolowany
Utrata kontroli nad samochodem bez wątpienia przeraża nawet najbardziej doświadczonego kierowcę. Śnieg, lód, śliska nawierzchnia, zbyt duża prędkość, a przede wszystkim małe umiejętności kierowcy, mogą...
Co czeka kierowców w 2015 roku?
Rok 2015 będzie dla zmotoryzowanych przełomowy. W życie ma wejść wiele zmian w przepisach, wprowadzona zostanie także nowa broń Inspekcji Transportu Drogowego. Dla kierowców oraz kandydatów na kierowców...
Zobacz także podobne wiadomości