Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Gdy parują szyby


03 Gru. 2016

Gdy jest niska, zimowa temperatura oraz gdy jest duża wilgotność powietrza sprzyja to parowaniu szyb,  co uniemożliwia jazdę samochodem. Pamiętajmy, żeby nie wybierać się w podróż z zaparowanymi szybami, bezpieczeństwo przede wszystkim! Dlatego trzeba dbać o swój samochód, ważne jest kontrolowanie elementów wentylacji


Jeżeli taki problem jest częsty, to należy rozpocząć od sprawdzenia stanu filtra przeciwpyłowego (kabinowego), który w wyniku zanieczyszczenia może utrudniać prawidłową pracę wentylacji samochodu. Gdy nie jest to wina filtra jest kilka sposobów, żeby radzić sobie z parującymi szybami.

Możemy skorzystać ze specjalnych preparatów, które są dostępne na rynku. Celem tych preparatów jest niedopuszczenie do skraplania się na szybie pary. Preparaty te nakłada się na szybę, na której tworzy się specjalna warstwa, która pochłania wilgoć.

Innym sposobem, który jest równie skuteczny i tańszy są czynności, które powinniśmy wykonać tuż po wejściu do auta. W momencie uruchamiania silnika ustawiamy nawiew na przednią szybę i zwiększamy siłę nadmuchu , po to aby od samego początku zapewnić lepszą wentylację auta. Szczególnie podczas kilku pierwszych minut jazdy można nieco uchylić boczną szybę, dopóki silnik nie osiągnie wyższej temperatury potrzebnej do prawidłowej pracy ogrzewania aby przyśpieszyć przewietrzanie kabiny.

Gdy auto ma klimatyzację, warto pamiętać, że powinno się jej używać również zimą. Klimatyzacja ma możliwość osuszania powietrza, co powoduje, że para błyskawicznie znika ze wszystkich szyb. W tym przypadku należy korzystać z klimatyzacji, gdy szyby są zamknięte.
Gdy żaden z tych sposobów nie pomaga auto powinniśmy oddać do warsztatu, ponieważ może się okazać że któryś z elementów wentylacji został uszkodzony.
 
Przygotuj swoje auto do zimy
Zima jest trudnym okresem nie tylko dla kierowców, ale także dla ich aut. W Polsce kierowcy muszą zmagać się ze zmianami pogody, śniegiem, błotem lub złą nawierzchnią. Jeśli nie chcesz narażać swojego...
Na oponach zimowych jest bezpieczniej
Opony zimowe powinni założyć wszyscy kierowcy, także ci, którzy jeżdżą głównie po mieście, gdzie śnieg rzadko zalega na jezdniach. Letnie opony nie są wstanie zapewnić odpowiedniej przyczepności podczas...
Zobacz także podobne wiadomości