Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Co czeka kierowców w 2015 roku?


07 Sty. 2015

Rok 2015 będzie dla zmotoryzowanych przełomowy. W życie ma wejść wiele zmian w przepisach, wprowadzona zostanie także nowa broń Inspekcji Transportu Drogowego. Dla kierowców oraz kandydatów na kierowców większość z tych zmian oznacza większą kontrolę na drodze, bardziej wymagające egzaminy i wyższe opłaty.

Egzaminy z ekojazdy


Od początku 2015 roku kursanci podczas części praktycznej będą oceniani pod kątem ekonomii jazdy. Czego należy się spodziewać? Egzaminator będzie zwracał uwagę na to, przy jakich obrotach zmieniamy bieg na wyższy. Błędem będzie również dojeżdżanie do czerwonego światła na luzie, zamiast na biegu.

Odpowiedzialność właściciela pojazdu

Jeszcze w styczniu pod rozwagę Sejmu ma trafić projekt ustawy o fotoradarach, która zmieni zasady karania za wykroczenia, które zostały przez nie zarejestrowane. W myśl nowych przepisów Inspekcja Transportu Drogowego na podstawie zdjęć z fotoradarów będzie nakładała na właściciela pojazdu karę administracyjną. Posiadacz uwiecznionego przez fotoradar samochodu uniknie jej tylko wtedy, gdy rzeczywisty sprawca wykroczenia przyzna się i zapłaci. Jeśli kary nie uda się od niego ściągnąć, obciąży ona portfel właściciela pojazdu.

Koniec opłaty recyklingowej

W połowie 2015 roku wejdą w życie nowe przepisy, które zdejmą z importerów indywidualnych i właścicieli komisów obowiązek uiszczenia opłaty recyklingowej. Dla osób, które samodzielnie zamierzają sprowadzić auto z zagranicy, oznacza to oszczędności. W kieszeni świeżo upieczonego właściciela auta zostanie 500 zł.

Na czerwonym świetle

Drugą nowością mają być zestawy do fotografowania pojazdów wjeżdżających na skrzyżowania na czerwonym świetle. Takie urządzenie zsynchronizowane jest z ulicznymi światłami i składa się z czujników oraz dwóch kamer. Są one zamontowane przed skrzyżowaniem i za nim. Jeżeli kierowca wjedzie za sygnalizację mimo zapalenia się czerwonego światła, jedna z kamer wykona mu zdjęcie z tyłu, a druga z przodu. W ten sposób Inspekcja Transportu Drogowego uzyska materiał dowodowy nie pozostawiający wątpliwości.

źródło: Wp.Moto

SA

Jak ograniczyć spalanie zimą?
Zima to trudny okres dla kierowców. Oblodzone drogi, śnieg, i korki, znacząco utrudniają jazdę. Dodatkowo w niskich temperaturach silnik zużywa więcej paliwa. Co robić, by mimo niesprzyjających warunków jak...
Grypa za kółkiem
W okresie świąteczno-noworocznym często dopada nas stres i zmęczenie, a to w połączeniu z chłodnym powietrzem i niskimi temperaturami może osłabić nasz układ odpornościowy. Przeziębienie, grypa, katar,...
Zobacz także podobne wiadomości