Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Grypa za kółkiem


13 Sty. 2015

W okresie świąteczno-noworocznym często dopada nas stres i zmęczenie, a to w połączeniu z chłodnym powietrzem i niskimi temperaturami może osłabić nasz układ odpornościowy. Przeziębienie, grypa, katar, gorączka – spowalniają nasze reakcje, co bezpośrednio wpływa na zdolność prowadzenia samochodu i nasze bezpieczeństwo.

Wolniejsze reakcje

Objawy przeziębienia potrafią znacząco wpływać na reakcje kierowcy. Spóźnione hamowanie, późne zwrócenie uwagi na rowerzystę czy pieszego, niedostrzeżenie w porę przeszkody na drodze to bardzo ryzykowne zachowania, na które kierowca nie może sobie pozwolić, ponieważ ryzykuje tym samym bezpieczeństwo innych uczestników ruchu.

Kierowca chory na grypę, przeziębiony, zażywający leki nie powinien wsiadać za kierownicę. Ma wówczas problemy z koncentracją, a jego umiejętność oceny sytuacji jest dużo gorsza, podobnie jak u kierowcy, który prowadzi pojazd pod wpływem alkoholu – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. Niebezpieczeństwo na drodze potrafi spowodować zwykłe kichnięcia, gdyż kierowca traci wówczas z oczu drogę na około 3 sekundy. Może to być bardzo groźne, zwłaszcza w mieście, gdzie wszystko dzieje się szybko i ułamki sekund mogą decydować o tym czy dojdzie do wypadku – dodaje Zbigniew Weseli.

Leki

Bóle głowy, mięśni i stawów, katar, gorączka czy kaszel, równie mocno potrafią rozkojarzyć i osłabić uwagę kierowcy jak wszystkie czynności, które wiążą się z tym stanem, takie jak czyszczenie nosa, kichanie. Chorobie często towarzyszy senność i poczucie zmęczenia wynikające z osłabienia i przyjmowanych leków. Dlatego jeśli musimy przyjmować jakieś leki, koniecznie powinniśmy skonsultować się z lekarzem lub przeczytać na dołączonej ulotce, czy nie wpłyną one na jakość prowadzenia samochodu.

Lepiej zostać w domu

Jednocześnie wyższa temperatura ciała i gorsze samopoczucie mogą powodować u kierowcy rozdrażnienie, które może dodatkowo przyczyniać się do nerwowych sytuacji na drodze. Z grypą lub objawami przeziębienia lepiej zostać w domu. Jeśli musimy gdzieś pojechać, wybierajmy środki komunikacji miejskiej. Gdy mimo wszystko zdecydujemy się na prowadzenie samochodu, zachowajmy większą ostrożność niż zwykle, unikajmy gwałtownych manewrów i postarajmy się być maksymalnie skupionym na jeździe – radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

źródło: Renault

SA

Co czeka kierowców w 2015 roku?
Rok 2015 będzie dla zmotoryzowanych przełomowy. W życie ma wejść wiele zmian w przepisach, wprowadzona zostanie także nowa broń Inspekcji Transportu Drogowego. Dla kierowców oraz kandydatów na kierowców...
Progi zwalniające sposobem na poprawę bezpieczeństwa?
Większość kierowców nie przepada za progami zwalniającymi zamontowanymi na drogach. To rozwiązanie ma jednak wiele zalet – wymusza na kierowcach ograniczenie prędkości, powoduje mniejsze natężenie ruchu oraz...
Zobacz także podobne wiadomości