Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Jak mądrze się spakować


24 Gru. 2014

Odpowiedni ułożenie bagażu to nie tylko kwestia wygody i organizacji. Od tego jak się zapakujemy, zależy komfort podróży oraz nasze bezpieczeństwo. Jeśli zrobimy to niewłaściwie, auto może się gorzej prowadzić, gdyż z całą masą dodatkowych kilogramów samochód prowadzi się zupełni inaczej, niż podczas codziennej podróży po mieście.

Zanim zniesiemy bagaże do samochodu warto sporządzić listę rzeczy, które są niezbędne. Warto sprawdzić ją kilkakrotnie, gdyż każdy dodatkowy kilogram ma tu kluczowe znaczenie. Kiedy już zapakujemy wszystko do walizek, zaczyna się prawdziwe wyzwanie dla kierowcy - upychanie walizek do auta.


Pakowanie krok po kroku

W pakowaniu bagażu do samochodu warto pamiętać o kilku istotnych zasadach. W pierwszej kolejności układamy największe i najcięższa walizki, w ten sposób rozłożymy ciężar na cały samochód. Aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń bagażnika należy wypełnić szczeliny między walizkami. W ten sposób unikniemy przemieszczania się drobnych przedmiotów jak również zaoszczędzimy sporo miejsca. Torby i walizki dodatkowo może zabezpieczyć linkami, które w ostatnich latach pojawiły się na naszym rynku. Dzięki nim nasze bagaże będą zawsze na swoim miejscu, co jest niezwykle istotne w przypadku kolizji.

A co z torbami, do których chcemy mieć łatwy dostęp?

Podręczne przedmioty, w ostateczności mogą leżeć za fotelami. Jednak i w tym przypadku należy je odpowiednio zabezpieczyć. Telefon, mapy czy ładowarki najlepiej trzymać w schowku, który jest doskonale do tego przystosowany. Należy pamiętać, aby ważne i przydatne przedmioty takie jak apteczka czy gaśnica, były zapakowane w łatwo dostępnym miejscu, gdyż w razie konieczności ich użycia nie wymagały przeszukania całej zwartości bagażnika.

Nie należy ustawiać bagażu na tylnej półce samochodu. Takie ułożenie w dużym stopniu utrudnia widoczność, która podczas prowadzenia pojazdu jest niezwykle istotna, gdyż wpływa na bezpieczną jazdę. Jeżeli nie mamy innej możliwości, ułożenie na tylnej półce samochodu jest możliwy tylko i wyłączni gdy mamy specjalną siatkę lub kratkę oddzielającą bagażnik od strefy pasażerskiej. Dzięki nim, podczas gwałtownego hamowania unikniemy przemieszczania się przedmiotów po samochodzie.

Bagażnik dachowy

Bagażnik dachowy jest doskonałym rozwiązaniem dla mały samochodów z niewielką pojemnością bagażnika. Dzięki niemu możemy łatwo i szybko zapakować niezbędne torby. Jednak i tu należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Podobnie jak przy pakowaniu bagażnika, najcięższe rzeczy ustawiamy w jego centralnej części, następnie stopniowo go wypełniamy. Należy zwrócić uwagę na jego maksymalne obciążenie.

Do bezpiecznego przewożenia rowerów czy nart, używamy specjalnie przygotowanych bagażników, mocowanych na haku pojazdu bądź jego dachu.

Wyjeżdżasz na święta? Uważaj na drodze!
Rozpoczyna się sezon zimowych, świątecznych wyjazdów. Drogi będą zakorkowane. Policjanci jak co roku apelują do kierowców o ostrożność, trzeźwość i zachowanie ograniczenia prędkości. Przed wyjazdem warto...
Dlaczego powinniśmy wymienić opony na zimowe?
Gdy zbliża się zima i zaczynają się pierwsze przymrozki, gołoledź czy opady śniegu, warto zastanowić się nad zmianą opon w na zimowe. Należy pamiętać, że opony letnie, które świetnie sprawują się w...