Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Czym jest Karta ratownicza?


23 Paź. 2014

Karta ratownicza, jest pozornie zwykłą kartką papieru, która wożona w samochodzie może uratować Ci życie. W jaki sposób? Karta przedstawia schemat naszego samochodu z zaznaczonymi najważniejszymi dla służb ratowniczych elementami umiejscowienia wzmocnień karoserii, rozmieszczenia poduszek bezpieczeństwa, czy też gazowych napinaczy pasów. Dzięki informacjom zawartym w karcie, czas, który jest niezwykle istotny podczas akcji ratowniczej może być skrócony o 7 sekund. Te kilka sekund może ocalić nasze życie!


Zadbaj o kartę ratowniczą w Twoim samochodzie.

Co roku na drogach prowadzonych jest tysiące akcji ratowniczych,w których by uratować życie pasażerów liczy się każda sekunda. Konstrukcja, wzmocnienia i systemy bezpieczeństwa samochód to zawsze wyzwanie dla ratowników, gdyż na drogach jeździ setki modeli pojazdów i każdy jest inaczej skonstruowany. Karoserie samochodów mają wzmocnienia, które są bardzo różnie umiejscowione. Dlatego informacje o pojeżdzie są niezwykleistone. Gdy nożyce natkną się na takie wzmocnienie zostają uszkodzone, lub pękają. Znalezienie i odłączanie akumulatorów też wbrew pozorom nie jest proste. Podobnie ma się sprawa z poduszkami powietrznymi. Dlatego powstał europejski system „Kart ratowniczych pojazdu”, którego celem jest przyspieszenie wydobycia pasażerów z rozbitego pojazdu.

Jak ją zdobyć?

Karta ratownicza jest informacją, która na karcie papierowej formatu A4 przedstawia schemat pojazdu z zaznaczonymi najważniejszymi dla ratowników elementami umiejscowienia wzmocnień karoserii, rozmieszczenia poduszek bezpieczeństwa, czy też gazowych napinaczy pasów.

Odpowiednią dla modelu samochodu kartę można wydrukować na kolorowej drukarce. Taką informację umieszczamy w osłonie przeciwsłonecznej od strony kierowcy. Jeżeli nie mamy takiej możliwości można zgłosić się po taka informację do autoryzowanych punktów akcji. Pomoże to równie uniknąć pomyłek w identyfikacji właściwej karty.

Masz kartę, przyklej nalepkę!

Podczas akcji ratowniczej, odpowiednie służby muszę wiedzieć, że w samochodzie znajduje się Karta ratownicza. W tym celu stosuje się specjalne nalepki, informujące o posiadaniu tak cennych dla nich informacji. Nalepkę informacyjną należy przykleić od wewnątrz pojazdu w lewym dolnym rogu szyby, od strony kierowcy. Należy jednak pamiętać, by nalepka nie ograniczała widoczności kierowcy.

źródło: kartyratownicze.pl

Co nam przeszkadza w prowadzeniu samochodu?
W czasie jazdy zdarza nam się rozmawiać przez telefon, zmieniać stacje radiowe, prowadzić zaangażowane rozmowy z pasażerami, długo ustawiać nawigację. Wszystkie te czynności dekoncentrują nas i sprawiają,...
RUSZA AKCJA “CIŚNIENIE POD KONTROLĄ”
W poniedziałek 27 października ruszyła 10 edycja ogólnopolskiej akcji Michelin “Ciśnienie pod kontrolą”. Kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić ciśnienie oraz stan bieżnika opon na 50 stacjach Statoil...
Zobacz także podobne wiadomości