Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


90 procent kierowców nie widzi dobrze


06 Wrz. 2013


To straszne, ale... 90 procent kierowców nie kwalifikuje się do siadania za kierownicą. Kierowca o prawidłowej ostrości wzroku lub noszący okulary korygujące czy soczewki kontaktowe powinien przeczytać numery z nowej tablicy rejestracyjnej, znajdującej się w odległości minimum 20,5 metra.


 
Jedna na dziesięć osób prowadzących samochód z trudnością wykonuje to zadanie.

NIE WIDZĄ ZNAKÓW

Kierowca bez wady wzroku lub podróżujący w okularach korygujących czy soczewkach kontaktowych dostrzega znak drogowy z odległości 25 metrów. To dystans, który zapewnia odpowiednią ilość czasu na dostosowanie jazdy do warunków, o których informuje znak. Prowadzący samochód z wadą wzroku na poziomie minus jedna dioptria (bez korekty) widzi znak drogowy dopiero z odległości ok. 10 metrów.

- Kierowcy z wadą wzroku, jadąc bez okularów czy soczewek kontaktowych, zbyt późno dostrzegają znaki, dlatego często wykonują gwałtowne manewry, powodując tym samym wiele niebezpiecznych sytuacji na drodze - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Ryzyko spowodowania wypadku przez kierowcę o ostrości wzroku mniejszej niż 0.5 dioptrii jest o 15 proc. większe niż u osób, które nie mają wady wzroku.

BADAJ OCZY

- Mimo że kierowcy, którzy w momencie starań o prawo jazdy nie mieli wady wzroku, nie są zobowiązani do powtarzania badań, to wzrok należy badać co 4 lata, bo wady mogą się pojawić lub pogłębić - mówi Anna Ujazdowska, specjalista chorób oczu z Gabinetu Okulistyczengo Ocus. - Częściej wzrok powinni badać kierowcy po 40. roku życia, bo szczególnie wtedy istnieje ryzyko osłabnięcia wzroku.

Jeśli kierowca odczuwa pieczenie oczu, łzawienie czy ma "uczucie piasku" to ostrzeżenie, że jego wzrok jest zmęczony i ma obniżoną ostrość widzenia.

- Pamiętajmy, by wyruszając w dalszą trasę, robić przerwy, bo możemy nie zauważyć przeszkody na drodze, co może stać się przyczyną tragedii - ostrzega Zbigniew Weseli.

ZRÓB OCZOM GIMNASTYKĘ

Popularnym i skutecznym ćwiczeniem na zmniejszenie napięcia gałek ocznych jest kreślenie wzrokiem ósemek w powietrzu czy kilkukrotne skupienie wzroku najpierw na przedmiotach będących od nas w odległości kilkudziesięciu centymetrów, a następnie znajdujących się w oddali. W ten sposób nasz wzrok trochę odpocznie i w lepszej kondycji wyruszymy w dalszą podróż.
Lśniący samochód dumą na szosie
Chcesz aby Twoje auto było wyznacznikiem czystości i elegancji na drodze? Dbaj o niego przede wszystkim na myjni. Dobór odpowiednich środków pielęgnujących to nie lada wyczyn dlatego przygotowaliśmy poradnik...
Projekt o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami
18 września do opinii Biura Legislacyjnego Kancelarii Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami.
Zobacz także podobne wiadomości