Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Projekt o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami


27 Wrz. 2013

18 września do opinii Biura Legislacyjnego Kancelarii Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami.

 Grupa posłów KP Platforma Obywatelska złożyła projekt dotyczący wprowadzenia przepisu nadającego pierwszeństwo pieszego przed pojazdem nie tylko gdy pieszy jest już na przejściu, ale również gdy ma zamiar wejść na przejście i sygnalizuje to oczekiwaniem bezpośrednio przed przejściem, a także wprowadzenia do egzaminu państwowego na prawo jazdy dodatkowej części - modułu sprawdzającego praktyczne umiejętności udzielania pierwszej pomocy.

Taka konstrukcja ma na celu w jeszcze większym stopniu zagwarantować kierującemu możliwość właściwej reakcji – kierujący musi mieć czas na reakcję i niezbędny odcinek drogi do zatrzymania pojazdu; ma obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pieszemu na przejściu, zaś z drugiej strony nie można mu postawić zarzutu gdy tego nie uczynił, jeżeli nie miał takiej możliwości – czytamy w uzasadnieniu projektu. Posłowie w projekcie zawarli również wprowadzenie do egzaminu państwowego na prawo jazdy dodatkowej części - modułu sprawdzającego praktyczne umiejętności udzielania pierwszej pomocy.

Z całą treścią projektu możecie Państwo zapoznać się pod tym adresem: projekt ustawy

90 procent kierowców nie widzi dobrze
To straszne, ale... 90 procent kierowców nie kwalifikuje się do siadania za kierownicą. Kierowca o prawidłowej ostrości wzroku lub noszący okulary korygujące czy soczewki kontaktowe powinien przeczytać numery z...
Jakim samochodem pojechać do ślubu?
Niektórzy mają to szczęście, że w ich garażach stoją już nietuzinkowe samochody. Nie zaprzątają sobie głowy poszukiwaniami idealnego „ślubnego powozu”. Inni uzbroili się w życzliwych przyjaciół,...
Zobacz także podobne wiadomości