
27 Mar. 2015
Kultura jazdy to coś, czego w przepisach nie znajdziesz. Za brak kultury nie ma punktów karnych i grzywien. Jednak większość z nas ma z nią problem. Musimy pamiętać, ze droga nie jest naszą własnością i każdy ma prawo się po niej poruszać. Od tego jak się zachowujmy zależy bezpieczeństwo nasze i innych kierowców.Bezpieczeństwo
Na pytanie co jest najważniejsze podczas prowadzenia samochodu, większość odpowiedziałaby, że bezpieczeństwo. I to jest prawda. Dlatego niedopuszczalne z punktu widzenia bezpieczeństwa jest zjeżdżanie na pobocze drogi by przepuścić innych, spieszących się kierowców. Podobnie, jak nagłe hamowanie w celu przepuszczenia samochodu, bez uwzględniania pojazdów, które jadą za nami i które mogą mieć problem z wyhamowaniem po naszym uprzejmym geście.
Kultura jazdy, w jaki sposób można to osiągnąć?
Po pierwsze, przestrzegając przepisów ruchu drogowego., które stanowią fundament bezpieczeństwa na drodze. Ich znajomość i stosowanie zapewni nam komfort jazdy. Przepisy obejmują zarówno kierowców samochodów, motocykli, rowerzystów jak i pieszych.
Po drugie, musimy pamiętać, że złe emocje, agresja, złość czy nieuprzejmość nie powinny nam towarzyszyć podczas jazdy. Nie dajmy się sprowokować, zadbajmy o komfort psychiczny swój i innych uczestników ruchu drogowego
Po trzecie, należy pamiętać, że każdy pieszy ma prawo uczestniczyć w ruchu drogowym. Co więcej ma prawo czuć się bezpiecznie przechodząc przez jezdnię. Dlatego nie wymuszajmy pierwszeństwa, nie wyprzedzajmy przed i na pasach. Jedna chwila może zaważyć na ludzkim życiu. Zwróćmy również uwagę na pieszych podczas niepogody, jedźmy tak by ich nie ochlapać, zachowując bezpieczną i odpowiednią odległość.
Po czwarte, zachowaj odpowiednią i bezpieczną odległość od pojazdu stojącego przed nami. Zasada 2 sekund jest tu jak najbardziej uzasadniona. Jazda na tzw “zderzak” może stać się przyczyną niepotrzebnych agresywnych sytuacji. W nagłych sytuacjach spowoduje również brak możliwości bezpiecznego zareagowania. Bezpieczny odstęp to także gwarancja, że wyprzedzający nas pojazd nie będzie musiał walczyć o miejsce, żeby zmieścić się przed nami.
Po piąte sygnalizuj manewry, które masz zamiar wykonać. Dzięki temu inny uczestnik ruchu będzie znał Twoje zamiary i w razie niebezpieczeństwa będzie w stanie bezpiecznie zareagować.
Po szóste, jazda na “zamek” nie jest złem koniecznym. Tam, gdzie występują zwężenia drogi, dajmy możliwość zjechania samochodom z kończącego się pasa.
Wiadomo, że nie mienimy zachowana wszystkich kierowców. Możemy zmienić jedynie swoje nastawienie.
źródło: strefakulturalnejjazdy.pl
Ważne linki