Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Wyższa kultura jazdy


27 Mar. 2015

Kultura jazdy to coś, czego w przepisach nie znajdziesz. Za brak kultury nie ma punktów karnych i grzywien. Jednak większość z nas ma z nią problem. Musimy pamiętać, ze droga nie jest naszą własnością i każdy ma prawo się po niej poruszać. Od tego jak się zachowujmy zależy bezpieczeństwo nasze i innych kierowców.

Bezpieczeństwo

Na pytanie co jest najważniejsze podczas prowadzenia samochodu, większość odpowiedziałaby, że bezpieczeństwo. I to jest prawda. Dlatego niedopuszczalne z punktu widzenia bezpieczeństwa jest zjeżdżanie na pobocze drogi by przepuścić innych, spieszących się kierowców. Podobnie, jak nagłe hamowanie w celu przepuszczenia samochodu, bez uwzględniania pojazdów, które jadą za nami i które mogą mieć problem z wyhamowaniem po naszym uprzejmym geście.

Kultura jazdy, w jaki sposób można to osiągnąć?

Po pierwsze, przestrzegając przepisów ruchu drogowego., które stanowią fundament bezpieczeństwa na drodze. Ich znajomość i stosowanie zapewni nam komfort jazdy. Przepisy obejmują zarówno kierowców samochodów, motocykli, rowerzystów jak i pieszych.

Po drugie, musimy pamiętać, że złe emocje, agresja, złość czy nieuprzejmość nie powinny nam towarzyszyć podczas jazdy. Nie dajmy się sprowokować, zadbajmy o komfort psychiczny swój i innych uczestników ruchu drogowego

Po trzecie, należy pamiętać, że każdy pieszy ma prawo uczestniczyć w ruchu drogowym. Co więcej ma prawo czuć się bezpiecznie przechodząc przez jezdnię. Dlatego nie wymuszajmy pierwszeństwa, nie wyprzedzajmy przed i na pasach. Jedna chwila może zaważyć na ludzkim życiu. Zwróćmy również uwagę na pieszych podczas niepogody, jedźmy tak by ich nie ochlapać, zachowując bezpieczną i odpowiednią odległość.

Po czwarte, zachowaj odpowiednią i bezpieczną odległość od pojazdu stojącego przed nami. Zasada 2 sekund jest tu jak najbardziej uzasadniona. Jazda na tzw “zderzak” może stać się przyczyną niepotrzebnych agresywnych sytuacji. W nagłych sytuacjach spowoduje również brak możliwości bezpiecznego zareagowania. Bezpieczny odstęp to także gwarancja, że wyprzedzający nas pojazd nie będzie musiał walczyć o miejsce, żeby zmieścić się przed nami.

Po piąte sygnalizuj manewry, które masz zamiar wykonać. Dzięki temu inny uczestnik ruchu będzie znał Twoje zamiary i w razie niebezpieczeństwa będzie w stanie bezpiecznie zareagować.

Po szóste, jazda na “zamek” nie jest złem koniecznym. Tam, gdzie występują zwężenia drogi, dajmy możliwość zjechania samochodom z kończącego się pasa.

Wiadomo, że nie mienimy zachowana wszystkich kierowców. Możemy zmienić jedynie swoje nastawienie.

źródło: strefakulturalnejjazdy.pl

Karty parkingowe dla niepełnosprawnych dłużej ważne
Stare karty parkingowe dla niepełnosprawnych będą ważne do połowy 2015 r. - stanowi ustawa, którą podpisał prezydent. Ustawa wydłużyła ich ważność o siedem miesięcy, pierwotnie miały obowiązywać do...
Pieszy nie zawsze ma pierwszeństwo
Pierwszeństwo pieszego, który przechodzi po przejściu dla pieszych nie wzbudza wątpliwości. Jednak czy zawsze ma on pierwszeństwo? Czy pieszemu, który stoi na wysepce lub zbliża się do przejścia dla pieszych...
Zobacz także podobne wiadomości