Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Przeczytaj to koniecznie jeżeli jeszcze nie masz prawa jazdy!!!


15 Sty. 2014

Okres próbny dla kierowców
Już od 4 stycznia 2016 zacznie obowiązywać okres próbny dla młodych kierowców. W tym czasie każdy młody kierowca, który zdobędzie prawo jazdy będzie obwarowany licznymi ograniczeniami, które mają wpłynąć na bezpieczeństwo ruchu na naszych drogach.


Najistotniejsze ze zmian jakie wejdą w życie i obowiązywać będą młodych kierowców to:


1. Każda osoba, która pierwszy raz otrzyma prawo jazdy kategorii B obowiązywać będzie okres próbny trwający dwa lata od momentu otrzymania dokumentu.

2. Każdy młody kierowca będzie zobowiązany do uczestniczenia w teoretycznym szkoleniu z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, które będzie musiał odbyć w okresie od czwartego do ósmego tygodnia od momentu otrzymania prawo jazdy. Szkolenie będzie kosztowało maksymalnie 100 zł a przeprowadzi je Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego.

 

3.Młody kierowca będzie zobowiązany do uczestnictwa w praktycznym szkoleniu z zakresu zagrożeń w ruchu drogowym, które będzie musiał odbyć w okresie od czwartego do ósmego tygodnia od momentu otrzymania prawa jazdy. Szkolenie będzie kosztowało maksymalnie 200 zł a przeprowadzi je Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Szkolenie odbywać się będzie w formie praktycznych ćwiczeń trwających jedną godzinę.

4. Młody kierowca obowiązany będzie przez okres pierwszych 8 miesięcy po uzyskaniu prawa jazdy poruszać się pojazdem oznakowanym naklejkami z zielonym listkiem na przedniej oraz tylnej szybie pojazdu. Oznacza to, iż nie będzie mógł on prowadzić pojazdu pożyczonego, które nie będzie miało „listka”!

5. Kolenje ograniczenie dotyczyć będzie maksymalnej prędkości. Przez pierwsze dwa lata od otrzymania prawa jazdy, czyli w okresie próbnym, młody kierowca nie będzie mógł przekraczać prędkości 50km/h w terenie zabudowanym, 80km/h poza terenem zabudowanym oraz prędkości wynoszącej 100km/h na dwujezdniowej drodze ekspresowej i na autostradzie.

6. Przed upływem początkowego okresu trwającego osiem miesięcy, świeży kierowca nie będzie mógł podejmować pracy w celu zarobkowym w charakterze kierowcy pojazdu w prawie jazdy kategorii B.

7. Przed upływem ośmiomiesięcznego okresu po odebraniu prawa jazdy zabronione będzie wykonywanie działalności gospodarczej polegającej na kierowaniu pojazdem dla kategorii B (punkty 6 oraz 7 nie dotyczą osób, które uzyskały kwalifikację wstępną lub wstępną przyspieszoną , na mocy rozdziału 7a ustawy o transporcie drogowym z dnia 6 września 2011 roku).

8. Jeżeli kierowca popełni 2 wykroczenia przeciw bezpieczeństwu w ruchu drogowym potwierdzone mandatami lub wyrokami sądu w czasie okresu próbnego, to ten okres ulegnie przedłużeniu o kolejne 2 lata.

Komunikat prasowy w sprawie nietrzeźwych kierowców
Analiza danych o wypadkach drogowych w Polsce wskazuje, że dotychczasowa wieloletnia i konsekwentna polityka państwa wobec nietrzeźwych kierujących jest skuteczna. W latach 2000-2012 liczba wypadków spowodowanych...
Jak prawidłowo dbać o opony samochodu
Oszacowanie żywotności opon jest praktycznie niemożliwe, ale mimo to, poprzez właściwe obchodzenie się z oponami i ich przechowywanie możliwe jest przedłużenie ich trwałości i zachowanie ich osiągów.
Zobacz także podobne wiadomości