Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Jakie światła


07 Cze. 2010

Należy wiedzieć w jakich sytuacjach można włączyć światła drogowe, dzienne i przeciwmgłowe i nie narazić się na mandat przy spotkaniu z drogówką. Należy również wiedzieć  kiedy włączyć światła mijania, a kiedy światła dzienne oraz kiedy można włączyć halogeny. W Polsce używanie świateł przez całą dobę to obowiązek.


 
 
 
Jazda bez świateł to mandat 100 zł jeśli zostaniemy przyłapani w dzień i 200 zł w nocy. A jak ma się sprawa w przypadku oświetlenia dziennego, drogowego i przeciwmgłowego.

Światła do jazdy dziennej mogą być użyte zamiast świateł mijania od świtu do zmierzchu. Ze świateł do jazdy dziennej nie można korzystać w dzień jeżeli przejrzystość powietrza jest ograniczona np. mgłą czy deszczem.

Świateł drogowych (tzw. długich) można używać od zmierzchu do świtu pod warunkiem, że droga nie jest oświetlona (nie ma tu znaczenia czy jest to obszar zabudowany czy niezabudowany). Światła drogowe trzeba jednak wyłączyć gdy zauważymy inny pojazd najeżdżający z przeciwka, natomiast jeżeli pojazd już wcześniej wyłączył "długie", musimy zrobić to samo nawet gdy jeszcze go nie oślepiamy. Nie można również używać świateł drogowych podczas zbliżania się do pojazdu poprzedzającego.
W przypadku zorganizowanej kolumny pieszych również istnieje zakaz oślepiania.

Jeśli chodzi o światła przeciwmgłowe są one nadużywane przez kierowców.
Gdy jest ograniczona przejrzystość powietrza (np. mgła, deszcz, śnieżyca, a nawet zadymienie), oprócz świateł mijania można użyć świateł przeciwmgłowych przednich.
W nocy gdy widoczność jest normalna dopuszcza się także korzystanie z tych świateł. Na światłach tych nie można jeździć gdy na drodze pojawi się znak "Niebezpieczny zakręt", a pod nim tabliczki "Droga kręta".
Natomiast tylnych świateł przeciwmgłowych można używać gdy widoczność jest ograniczona do 50 m. Trzeba pamiętać o tym, że gdy tylko widoczność się poprawi należy od razu wyłączyć tylne światła przeciwmgłowe.
 
Co wpływa na żywotność silnika
Często szybsze zużywanie się poszczególnych elementów silnika oraz zwiększone spalanie jest wynikiem zaniedbań. Bardzo często przyczyną większego zużycia paliwa jest hamowanie na luzie. Standardowe hamowanie...
Ważne informacje o oponie
Podczas m.in. wymiany opon można dokładnie przejrzeć ogumienie w naszym aucie. Powinno się to robić częściej, bo na podstawie tego można się sporo dowiedzieć o stanie technicznym podwozia. Zanim ściągniemy...
Zobacz także podobne wiadomości