Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Ważne informacje o oponie


09 Cze. 2010

Podczas m.in. wymiany opon można dokładnie przejrzeć ogumienie w naszym aucie. Powinno się to robić częściej, bo na podstawie tego można się sporo dowiedzieć o stanie technicznym podwozia. Zanim ściągniemy koła z samochodu należy je opisać z której strony i na jakiej osi pracowały.


 
 
Od tego jakie jest zużycie opony zależy w głównej mierze od stylu jazdy kierowcy oraz od geometrii zawieszenia i ciśnienia powietrza.

Gdy bieżnik jest nadmiernie zużyty na środku opony to świadczy to, że jest zbyt wysokie ciśnienie. Natomiast gdy są nadmiernie zużyte obie zewnętrzne części bieżnika to wtedy ciśnienie jest zbyt niskie.
Dlatego ważne jest prawidłowe ciśnienie. Natomiast, gdy bieżnik opony jest zużyty równomiernie i w związku z tym co pewien czas pojawia się poprzeczna linia jest to oznakiem, że opona jest już zużyta i nadaje się do wymiany.

Gdy zużycie bieżnika jest jednostronne informuje to o nieprawidłowej geometrii zawieszenia. Gdy obydwie przednie opony mają nadmiernie zużyte wewnętrzne części bieżnika to jest to nieprawidłowa zbieżność i koła są zbyt rozbieżne. Natomiast gdy na obydwu oponach zużyte są zewnętrzne części bieżnika to zbieżność jest zbyt duża.

Jeśli chodzi o kąt pochylenia koła to nadmiernie zużyta tylko jedna opona świadczy o złym kącie pochylenia koła.

Skutkiem zużytych amortyzatorów jest z kolei tzw.„ząbkowanie”opony.
Gdy opona jest „wyząbkowana”, to w jedną stronę ręka będzie się przesuwać płynnie, natomiast w drugą będziemy zawadzać o wystające kanty bieżnika. Świadczy o tym również znaczny wzrost hałasu szczególnie przy niewielkich prędkościach.
 
Jakie światła
Należy wiedzieć w jakich sytuacjach można włączyć światła drogowe, dzienne i przeciwmgłowe i nie narazić się na mandat przy spotkaniu z drogówką. Należy również wiedzieć  kiedy włączyć światła...
Co samochód powinien mieć w środku
Przed wyjazdem na wakacje należy sprawdzić listę kontrolną. Dopiero wówczas można ruszać w drogę. Kiedy wyruszamy na długo wyczekiwane wakacje, zapewne najczęściej ostatnią rzeczą, o której myśli się są...
Zobacz także podobne wiadomości