Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Co wpływa na żywotność silnika


01 Cze. 2010

Często szybsze zużywanie się poszczególnych elementów silnika oraz zwiększone spalanie jest wynikiem zaniedbań. Bardzo często przyczyną większego zużycia paliwa jest hamowanie na luzie. Standardowe hamowanie powinno odbywać się przy wrzuconym biegu, wtedy gdy silnik wspiera hamulce.


 
 
 
 
 
Gdy hamuje się silnikiem odcinany jest dopływ paliwa, natomiast gdy hamuje się przy wyłączonym sprzęgle, silnik potrzebuje paliwa, aby podtrzymać pracę na jałowym biegu. Należy wiedzieć, że hamowanie silnikiem zmniejsza obciążenie elementów układu hamulcowego, co ma wpływ na wydłużenie jego żywotności.
Sprzęgło powinno być dociśnięte dopiero poniżej prędkości ok. 20 km/h, kiedy to zatrzymujące się koła samochodu mogłyby zdławić silnik.

Jeśli chodzi o obroty silnika jest niewskazane tzw. wkręcanie silnika na bardzo wysokie obroty, gdy wskazówka wędruje aż na czerwone pole obrotomierza, ponieważ powoduje to szybsze zużycia elementów silnika. Natomiast zbyt niskie obroty powodują, że silnik jest przesilony i potrzebuje relatywnie więcej paliwa do tego aby utrzymać obroty przy większym obciążeniu i ma skłonność do przegrzewania się. Należy stosować się do zaleceń producenta, który w instrukcji obsługi pojazdu najczęściej podaje, jaki zakres obrotów dla danego silnika jest najbardziej ekonomiczny oraz jakie prędkości przypisane są do każdego biegu.

Silnik samochodu potrzebuje oleju silnikowego.
Dobierając olej należy kierować się zaleceniami producenta pojazdu, zwracając uwagę na lepkość oleju, jego rodzaj (syntetyczny, półsyntetyczny, mineralny) oraz jego przeznaczenie.

Wraz z przebiegiem auta olej silnikowy zmienia swoje właściwości, dlatego nowy samochód będzie miał w misce olejowej przeważnie olej syntetyczny, ale wraz z upływem kilometrów (po ok. 100 tys. km) pojawi się konieczność wymiany oleju na półsyntetyczny.
Jest to spowodowane naturalnym zużyciem się elementów silnika.
Z upływem czasu powiększają się luzy pomiędzy współpracującymi elementami, co wymaga stosowania coraz gęstszych olejów w związku z tym wymagana jest regularna kontrola poziomu oleju.

Z reguły kierowcy pamiętają o wymianie oleju, jednak pomiędzy wymianami nie kontrolują jego poziomu. Należy wiedzieć, że zbyt niski poziom oleju w silniku samochodu może doprowadzić do jego zatarcia i w konsekwencji do kosztownej naprawy. Natomiast zbyt wysoki poziom oleju w misce olejowej może doprowadzić do uszkodzenia uszczelnień silnika. Zaleca się więc regularną kontrolę poziomu oleju w silniku raz w miesiącu, aby w razie potrzeby dokonać dolania, co zapewni właściwe smarowanie oraz chłodzenie części silnika samochodu. 
W jaki sposób odzyskać prawo jazdy?
Prawo jazdy może być zatrzymane w związku z przekroczeniem przez kierowcę limitu punktów karnych, podrobieniem prawa jazdy, upłynięciem terminu ważności lub zniszczeniem dokumentu oraz podejrzeniem, że...
Jakie światła
Należy wiedzieć w jakich sytuacjach można włączyć światła drogowe, dzienne i przeciwmgłowe i nie narazić się na mandat przy spotkaniu z drogówką. Należy również wiedzieć  kiedy włączyć światła...
Zobacz także podobne wiadomości