Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Straże miejskie i gminne stracą fotoradary


13 Kwi. 2015

Wiele wskazuje na to, że niebawem polscy kierowcy będą mogli odetchnąć z ulgą. Resort Infrastruktury chce zmian w prawie, które wyraźnie ograniczą karanie kierowców przekraczających prędkość przez straże miejskie i gminne. Projekt przygotowany przez Sojusz zakłada zmiany w trzech ustawach: o straży gminnej, Prawa o ruchu drogowym oraz w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia. Odebranie straży miejskiej możliwości prze­pro­wa­dza­nia kontroli fo­to­ra­da­ro­wej kierowców to główny cel projektu ustawy autorstwa SLD, który ma trafić do sejmu.

Jak informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, w 2013 roku aż 67 proc. mandatów wypisanych przez tę służbę otrzymali kierowcy. Ich łączna kwota to 218 mln zł, przy 248 mln zł wartości wszystkich mandatów wręczonych w 2013 roku przez straże miejskie i gminne. Wśród najczęściej karanych przewinień jest nieprawidłowe parkowanie oraz nadmierna prędkość. Tę strażnicy sprawdzają obecnie przy pomocy stacjonarnych i mobilnych fotoradarów. To może się jednak wkrótce zmienić. Resort transportu chce wprowadzenia przepisów, które zakażą strażom miejskim i gminnym wykorzystywania fotoradarów, informuje „Rzeczpospolita”.

Z założeń do projektu wynika m.in., że Prawa o ruchu drogowym wykreślony zostałby zapis mówiący, iż  "w ramach wykonywania kontroli ruchu drogowego strażnicy gminni (miejscy) są upoważnieni do używania urządzeń rejestrujących, z tym że w przypadku używania urządzenia zainstalowanego w pojeździe w czasie pracy urządzenia pojazd nie może znajdować się w ruchu". W znowelizowanej ustawie nie znalazłby się również zapis mówiący o tym, że strażnicy mogą legitymować uczestnika ruchu i wydawać mu wiążące polecenia co do sposobu korzystania z drogi lub używania pojazdu.

Obecnie straż miejska i gminna używa z 353 fotoradarów stacjonarnych i mobilnych. Jak wynika z listopadowej kontroli NIKU, strażnicy nie powinni łapać kierowców, posługując się mobilnymi fotoradarami. Według NIK-u, takie radary to maszynka do robienia pieniędzy, a nie sposób na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Co więcej, urządzenia są ustawiane w miejscach, które nie są konsultowane z policją.

Posłowie zajmą się też propozycją zmian w ustawie o straży gminnej i w prawie o ruchu drogowym. Pozbawia ona straż miejską możliwości przeprowadzania kontroli fotoradarowej, odbiera też tej formacji możliwości karania kierowców za nieprawidłowe parkowanie.

źródło: Onet.pl

Pieszy nie zawsze ma pierwszeństwo
Pierwszeństwo pieszego, który przechodzi po przejściu dla pieszych nie wzbudza wątpliwości. Jednak czy zawsze ma on pierwszeństwo? Czy pieszemu, który stoi na wysepce lub zbliża się do przejścia dla pieszych...
Rejestracja dla indywidualisty
Indywidualna tablica rejestracyjna? Czemu nie. To świetny pomysł na dodatkową reklamę firmy lub możliwość wyróżnienia się z milionów numerów rejestracyjnych. Jednak taka przyjemność kosztować nas będzie...
Zobacz także podobne wiadomości