Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Niezbędnik samochodowy


14 Sie. 2013

Każdy dobry kierowca powinien mieć w swoim samochodzie kilka obowiązkowych akcesoriów. Nie jest tego dużo a niektóre z nich na prawdę mogą pomóc szybko i "bezboleśnie" uporać się z usterką w trasie.

 
 
 
LINKA HOLOWNICZA
Najlepiej elastyczna z metalowymi hakami, ale koniecznie z homologacją - na rynku niestety nie brak tanich linek, które pękają. Zatem nie oszczędzajmy przy zakupie, bo nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać!

KAMIZELKA ODBLASKOWA
Warto postawić na jakość i nie wybierać najtańszej. Dobry materiał będzie widoczny w światłach aut już z odległości kilkuset metrów. Niezastąpiona, gdy trzeba będzie zatrzymać się w ciemnym miejscu, by na przykład zmienić koło.

APTECZKA
O jej wyposażeniu pisałam już w jednym z artykułów w Aktualnościach- przypominając trzeba mieć w niej rękawiczki chirurgiczne, maseczkę do oddychania usta-usta (oba przedmioty zabezpieczają przed kontaktem z krwią i śliną osoby, której będziemy chcieli pomóc) oraz 1-2 koce termiczne. Są one niewielkie gabarytowo ale można nimi skutecznie zabezpieczyć osobę w szoku przed utratą ciepła. Koc termiczny ma dwie strony - srebrną, która odbija ciepło i złotą, która je przepuszcza.

NÓŻ DO CIĘCIA PASÓW BEZPIECZEŃSTWA
Umożliwia łatwe wyswobodzenie się z zablokowanych pasów bezpieczeństwa. Wozimy go zawsze w schowku ww drzwiach kierowcy - po wypadku nigdy nie uda nam się go wydobyć z bagażnika. Nóż ma taki kształt, że nie sposób sobie zrobić nim krzywdy, zatem można go bezpiecznie wozić "luzem" w drzwiach.

RĘKAWICZKI ROBOCZE
Najlepiej bawełniane i oblane gumą (tzw. wampirki). Dzięki nim możemy zrobić dowolną rzecz przy samochodzie, nie brudząc rąk np. smarem. Przydatne także podczas tankowania. Do kupienia w każdym markecie budowlanym, często także na stacji benzynowej.

POLAROWA BLUZA LUB KURTKA
Przyda się, jeśli przytrafi się awaria w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Nawet latem temperatura może znacznie spaść 9szczególnie w nocy). Wystarczy najtańsza wersja z supermarketu.

KOMPLET ZAPASOWYCH ŻARÓWEK
Można go kupić na stacjach benzynowych. Przed zakupem należy porównać z instrukcją obsługi auta, czy żarówki będą pasować to naszego modelu samochodu.

OKULARY PRZECIWSŁONECZNE
Dobrej jakości, dobrze okrywające oczy - są wręcz kluczowe dla bezpieczeństwa podczas jazdy pod słońce. Jeśli nosimy soczewki kontaktowe, warto zaopatrzyć się w białe okulary dobrze przylegające do twarzy ("rowerowe"), które zapobiegną wysychaniu oka wskutek działania wentylacji.

 
Pytania egzaminacyjne ponownie jawne
Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego i ośrodki szkolenia kierowców przeżywają kryzys. Liczba kursantów zmniejszyła się w niektórych województwach nawet o 50-60 proc. Polacy masowo przekładają decyzję o...
Lśniący samochód dumą na szosie
Chcesz aby Twoje auto było wyznacznikiem czystości i elegancji na drodze? Dbaj o niego przede wszystkim na myjni. Dobór odpowiednich środków pielęgnujących to nie lada wyczyn dlatego przygotowaliśmy poradnik...
Zobacz także podobne wiadomości