Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


O czym powinno się pamiętać po wypadku


02 Kwi. 2012

Często po wypadku nie mamy głowy, aby załatwiać papierkową robotę. Powinno się to zostawić specjalistom. Jest szereg procedur, których należy dopilnować, aby móc starać się o odszkodowanie od sprawcy. W postępowaniu policyjnym kluczowe jest ustalenie okoliczności wypadku, dlatego pamiętajmy o dokładnym składaniu zeznań na policji.


W trakcie trwania dochodzenia mamy możliwość uzupełniać zeznania, gdy sobie coś przypomnimy. Mamy również możliwość odwołania od wydanych decyzji, ale mamy na to tylko 7 dni.
Jeżeli w momencie wypadku drogowego zostaliśmy ranni, mamy prawo żądać zadośćuczynienia
od sprawcy zdarzenia już od momentu wypadku.
 
Często można usłyszeć, że zakończenie leczenia jest odpowiednim momentem do starania się
o odszkodowanie. Jednak niekiedy poszkodowany dochodzi do zdrowia w 2 miesiące, a są sytuacje, że nigdy nie dochodzi do pełnej sprawności. Nie należy więc zwlekać i należy pamiętać o niebezpieczeństwie przedawnienia roszczeń odszkodowawczych.
Bezpiecznym momentem na rozpoczęcie działań odszkodowawczych jest czas, w którym: posiadamy dokument z policji określający sprawcę wypadku, mamy dokumenty medyczne określające obrażenia
i rachunki dokumentujące poniesione koszty. Powinniśmy również wiedzieć, że od chwili wypadku na leczenie, badania i konsultacje lekarskie ponoszone są znaczne koszty o których zwrot możemy się ubiegać. O ich zwrot będziemy mogli się ubiegać tylko wtedy, gdy udokumentujemy fakturą poniesione koszty na zakup leków, sprzęt rehabilitacyjny itp.

Gdy nie jesteśmy w stanie sami załatwić formalności związanych z wypłatą odszkodowania powinniśmy skorzystać z pomocy wyspecjalizowanej firmy. 
Nowe testy na prawo jazdy od 19 stycznia 2013 r.
Zasady zdawania egzaminów na prawo jazdy zmienią się dopiero w przyszłym roku – zdecydował Sejm. Posłowie przyjęli nowelizację ustawy o kierujących pojazdami, która przesuwa o rok termin wejścia w życie...
Taryfikator mandatów - skok wzwyż
Nowy taryfikator zaostrzający kary dla kierowców za m.in. rozmowę w trakcie jazdy przez komórkę, przewóz dzieci bez fotelika i wyprzedzanie w niedozwolonych miejscach - podpisał w środę szef MSW Jacek Cichocki....
Zobacz także podobne wiadomości