Naukajazdy.pl - Serwis dla kursantów i ośrodków szkolenia kierowców.


Taryfikator mandatów - skok wzwyż


05 Kwi. 2012

Nowy taryfikator zaostrzający kary dla kierowców za m.in. rozmowę w trakcie jazdy przez komórkę, przewóz dzieci bez fotelika i wyprzedzanie w niedozwolonych miejscach - podpisał w środę szef MSW Jacek Cichocki. Nowe przepisy wejdą w życie prawdopodobnie już w maju 2012.

"Rozporządzenie wprowadzające nowy taryfikator muszą podpisać jeszcze dwaj ministrowie: transportu, budownictwa i gospodarki morskiej oraz sprawiedliwości. Dopiero wówczas nowa punktacja za wykroczenia zostanie przesłana do publikacji w Dzienniku Ustaw i zacznie obowiązywać 30 dni od niej. Przewidujemy, że nastąpi to już w maju" - powiedziała PAP rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.

Podwyższenie kar za parkowanie w miejscu dla niepełnosprawnych oraz rozmowę przez telefon komórkowy (dotychczas karane tylko mandatem, ale bez punktów karnych, teraz - do pięciu punktów). Za przewóz dziecka bez fotelika kara ma wynosić sześć punktów (obecnie trzy), natomiast za przewożenie pasażerów bez kasku lub zapiętych pasów kierowca może dostać cztery punkty karne (obecnie jeden). Jazda ze zbyt dużą liczbą pasażerów, dotychczas jeden punkt) może się skończyć dla kierowcy nawet dziesięcioma punktami karnymi - po jednym za każdego pasażera przewożonego w niewłaściwy sposób.


Dziesięć punktów może kosztować kierującego także nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu (dwa punkty więcej niż dotychczas), a pięć - za ciągnięcie za autem osób na nartach, sankach lub wrotkach (obecnie wykroczenia te nie były karane punktami). Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas cofania będzie kosztować sześć punktów karnych, o jeden więcej niż dotychczas.

Do dziesięciu punktów wzrosną też kary za wyprzedzanie w niewłaściwych miejscach - na przejściach dla pieszych (teraz dziewięć punktów) oraz przejazdach rowerowych (obecnie osiem punktów) oraz tuż przed nimi. Dziesięć punktów może też stracić kierowca, który nie zatrzyma się, gdy przez jezdnię będzie przechodzić osoba niepełnosprawna (obecnie karane ośmioma punktami). Pięć punktów będzie można dostać za cofanie na drodze ekspresowej lub autostradzie (obecnie trzy punkty).

Policjanci będą też mogli dawać kierowcom punkty karne za wykroczenia dotychczas w ten sposób niekarane: wjeżdżanie między pojazdy w kolumnie, wjeżdżanie na skrzyżowanie, jeśli na nim lub za nim nie ma miejsca na kontynuowanie jazdy i niezatrzymanie auta przed znakiem stop (po dwa punkty), a także zakrywanie tablic rejestracyjnych, zwiększenie prędkości przez kierowcę samochodu wyprzedzanego i wyprzedzenie pojazdu na sygnale w terenie zabudowanym (po trzy punkty).

Po przekroczeniu liczby 24 punktów karnych kierowca, jeśli chce jeździć samochodem, musi przejść przez kurs prawa jazdy i zdać egzamin.Nowy taryfikator punktów - przykładowa punktacja za wykroczenia w ruchu drogowym

• Parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych - 5 pkt (dotychczas 0)
• Rozmowa przez telefon komórkowy - 5 pkt (dotychczas 0)
• Wjeżdżanie między pojazdy jadące w kolumnie - 2 pkt (dotychczas 0)
• Wjeżdżanie na skrzyżowanie jeśli na nim lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy - 2 pkt (dotychczas 0)
• Zakrywanie m.in. świateł, oznaczeń czy tablic rejestracyjnych - 3 pkt (dotychczas 0)
• Zwiększanie prędkości przez kierującego pojazdem wyprzedzanym - 3 pkt (dotychczas 0)
• Wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym - 3 pkt (dotychczas 0)
• Utrudnianie lub tamowanie ruchu niesygnalizowanie lub błędne sygnalizowanie manewru (nieużycie lub niewłaściwe użycie kierunkowskazów) - 2 pkt    (dotychczas 0)
• Przewóz dzieci niezgodnie z przepisami (w szczególności bez fotelika) - 6 pkt (dotychczas 3)
• Przewożenie pasażerów niezgodnie z przepisami (bez pasów lub bez kasku) - 4 pkt (dotychczas 1)
• Przewożenie pasażerów w liczbie przekraczającej dopuszczalną a za każdego pasażera przewożonego w niewłaściwy sposób dodaje się 1 pkt - od 1 do 10 pkt (dotychczas 1)
• Przewożenie osób samochodem ciężarowym poza kabiną kierowcy z naruszeniem przepisów - 2 pkt (dotychczas 1 pkt)
• Przewożenie osób w przyczepie z naruszeniem przepisów - 2 pkt (dotychczas 1 pkt)
• Ciągnięcie za pojazdem osób m.in. na nartach, sankach lub wrotkach - 5 pkt (dotychczas 0)
• Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu - 10 pkt (dotychczas 8)
• Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas cofania - 6 pkt (dotychczas 5)
• Niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej - 10 pkt (dotychczas 8 pkt)
• Wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i przed nimi - 10 pkt (dotychczas 9)
• Wyprzedzanie na przejazdach rowerowych i przed nimi - 10 pkt (dotychczas 8 pkt)
• Cofanie na drodze ekspresowej lub autostradzie - 5 pkt (dotychczas 3)

• Niezatrzymanie pojazdu przed znakiem STOP - 2 pkt (dotychczas 1)O czym powinno się pamiętać po wypadku
Często po wypadku nie mamy głowy, aby załatwiać papierkową robotę. Powinno się to zostawić specjalistom. Jest szereg procedur, których należy dopilnować, aby móc starać się o odszkodowanie od sprawcy. W...
Sposoby na zdany egzamin
Ściśnięty żołądek, spocone ręce, wielkie nerwy podczas czekania na wywołanie do pojazdu egzaminującego – są to typowe symptomy występujące u każdego zdającego egzamin. Czy możesz  coś zrobić, aby...
Zobacz także podobne wiadomości